KrajRegionSport

Zabrze unowocześni sport na całym świecie? Powstaje Centrum Wsparcia Medycyny i Sportu [WIDEO]

Sieć wyposażonych w nowoczesny sprzęt laboratoriów i nowy budynek przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. W Zabrzu powstanie nowoczesne Centrum Wsparcia Medycyny i Sportu

 

Umowę w tej sprawie podpisano w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Województwo Śląskie reprezentował marszałek Wojciech Saługa, a Politechnikę Śląską rektor Arkadiusz Mężyk.

-Ten projekt to rzecz niezwykła, dzisiaj materializuje się współpraca, o której mówimy od lat, czyli trójkąt biznes-nauka-samorząd. Medycyna to jedna z naszych głównych specjalizacji, chcemy by w regionie powstawały rozwiązania, którymi będziemy inspirować świat. Wierzę, że to przedsięwzięcie pobudzi biznes i naukę do wielkich rzeczy – mówił przed podpisaniem umowy marszałek Wojciech Saługa.

W Zabrzu powstanie nowoczesne Centrum Wsparcia Medycyny i Sportu(SLASKIE.PL)

Całkowita wartość projektu to 91,5 mln zł, z czego dofinansowanie to 67, 5 mln zł. Oprócz budowy nowego budynku do 11 laboratoriów zakupione zostanie wyposażenie i aparatura badawcza oraz współpracujące z nią oprogramowanie, niezbędne do prowadzenia zaawansowanych badań.

Centrum powstanie w ramach projektu „Assist Med Sport Silesia”, realizowanego wspólnie przez Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz firmę Philips – światowego lidera w dziedzinie technologii medycznych. Przedmiotem umowy jest budowa trzykondygnacyjnego budynku na potrzeby laboratoriów. Powierzchnia użytkowa wynosić będzie niespełna 3,3 tys. m2 i umożliwi zainstalowanie planowanych do zakupu urządzeń badawczych oraz współpracującego z nimi oprogramowania.

W Zabrzu powstanie nowoczesne Centrum Wsparcia Medycyny i Sportu(SLASKIE.PL)

-Będziemy współpracować z małymi i średnimi przedsiębiorstwami nie tylko z regionu. Intensywnie rozwijamy to, co dotyczy inżynierskiego wspomagania medycyny i sportu. Chodzi o technologie związane z implementacją, z przetwarzaniem sygnałów biomedycznych, rozwój nowoczesnych systemów wspomagających rehabilitację, roboty mobilne i medyczne, medycynę spersonalizowaną i wirtualne technologie – tłumaczył dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej i radny Sejmiku Województwa Śląskiego prof. Marek Gzik.

Celem projektu jest rozwój zaplecza laboratoryjnego umożliwiającego prowadzenie badań w dziedzinie inżynierii biomedycznej na światowym poziomie, co umożliwi udostępnianie przedsiębiorcom infrastruktury na potrzeby opracowania innowacyjnych produktów medycznych. Realizacja projektu ma także wpłynąć na wzrost konkurencyjności firm regionu i na ich uczestnictwo m.in. w polskich i europejskich platformach technologicznych.

Projekt wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020 i służy pracom badawczo-rozwojowym z obszarów regionalnych inteligentnych specjalizacji. Jego zakończenie planowane jest na 31 grudnia 2020 roku.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close