RegionWiadomość dnia

Policja na śląskich targowiskach. Sprawdzają choinki i karpie [ZDJĘCIA]

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i przedświąteczną sprzedażą choinek oraz karpia, na targowiskach zaroiło się od policjantów – ruszyły kontrole.

 

Przedświąteczne kontrole targowisk prowadzą między innymi policjanci z pszczyńskiej komendy. Sprawdzają legalność pochodzenia zielonych drzewek i warunki, w jakich przetrzymywane są ryby. Pszczyńscy mundurowi kontrolują również stoiska z wyrobami pirotechnicznymi sprawdzając ich legalność oraz wiek osób kupujących petardy.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i przedświąteczną sprzedażą choinek oraz karpia, na targowiskach zaroiło się od policjantów – ruszyły kontrole__(fot.KPP Pszczyna)

Policjanci skupiają swoją uwagę na stoiskach z karpiem i choinkami. Tuż po świętach, przyjrzą się jednak baczniej temu, co oferują do sprzedaży handlujący fajerwerkami. W czasie sylwestrowych zabaw zostanie bowiem odpalonych więcej fajerwerków niż przez cały rok. Jak pokazują ubiegłe lata, w tę jedyną noc w roku dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i przedświąteczną sprzedażą choinek oraz karpia, na targowiskach zaroiło się od policjantów – ruszyły kontrole__(fot.KPP Pszczyna)

Przyczyną większości z nich jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy oraz rąk, a także urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Obecnie znaczna większość oferowanego towaru jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale w dalszym ciągu nieprzestrzeganie zasad opisanych w instrukcjach przez samych klientów staje się przyczyną wypadków.

Policja przestrzega: pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją!

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
– Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
– Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

– Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
– Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
– Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
-Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
– Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
– Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną i pogotowie!
(WZ/KPP Pszczyna)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close