KrajRegion

Zastąpiła Marka Kuchcińskiego. Elżbieta Witek nowym Marszałkiem Sejmu

Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji Marszałka Sejmu. Jego zastępcą została Elżbieta Witek, która w pierwszym wystąpieniu po wyborze na nową funkcję powiedziała: -Mamy różne programy, ale proszę spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka.

 

TOP 5 Silesia na tropie sensacyjnego transferu w śląskiej piłce!

-Wszystkich Państwa traktuję jako moich kolegów. Jestem jedną z Was, jednym z 460 posłów na tej sali, wybranym w demokratycznych wyborach. Zawsze starałam się rzetelnie wypełniać tę służbę. Bo to jest służba wobec tych, którzy nam zaufali. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos i mam nadzieję, że się Państwo nie zawiedziecie – dodała Marszałek.

W związku ze złożeniem rezygnacji z funkcji Marszałka Sejmu przez posła Marka Kuchcińskiego pierwszym punktem drugiego dnia 85. posiedzenia Sejmu był wybór jego następcy. Zgłoszone zostały trzy kandydatury. Klub Prawo i Sprawiedliwość zgłosił kandydaturę poseł Elżbiety Witek, klub Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska zaproponował na tę funkcję dotychczasową wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawa-Błońską, natomiast klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska zgłosił poseł Urszulę Pasławską.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Skandal w starostwie! Ktoś nagrywał urzędniczkę w toalecie!

Masowe kontrole zwolnień lekarskich!

Następca Messiego w Górniku Zabrze! Nowa gwiazda Ekstraklasy

Po przedstawieniu kandydatur posłowie w głosowaniu na nowego Marszałka Sejmu VIII kadencji wybrali Elżbietę Witek, która uzyskała 245 głosów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu Izba wybiera Marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów.

Nowa Marszałek Sejmu jest absolwentką wydziału Filozoficzno–Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej na tej samej uczelni. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a następnie dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w rodzimym Jaworze. Doświadczenie parlamentarne zdobywała jako poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, Szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także Rzecznikiem Prasowym Rządu. W czerwcu tego roku została powołana na urząd ministra MSWiA.

źr. Sejm RP

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close