RegionSportŚwiat

Zdjęcie z wypadku w Katowicach podbija świat! Troje Polaków nagrodzonych na World Press Photo

Troje Polaków nagrodzonych w konkursie World Press Photo. Wśród najlepszych zdjęć jest fotografia Tomasza Markowskiego z Przeglądu Sportowego, które przedstawia wypadek podczas wyścigu Tour de Pologne do jakiego doszło na mecie w Katowicach. Za tę fotografię Markowski otrzymał 3. miejsce w kategorii sport. W wypadku ucierpiał wówczas kolarz Fabio Jakobsen.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Wtedy właściwie akurat w ogóle nie myślałem o zdjęciu i o tym, czy to zdjęcie jest, czy go nie ma i jak ono wygląda. Sytuacja była dosyć poważna i nieprzyjemna. Fotografując w tym wypadku finisz wyścigu wiemy, że coś zawsze się wydarzy, ale zawsze jest to coś miłego i sympatycznego. Tym razem nie było czasu na myślenie, czy są zdjęcia i jakie te zdjęcia są – mówi Tomasz Markowski, fotoreporter, Przegląd Sportowy.

Wśród nagrodzonych znaleźli się także Natalia Kepesz za cykl „Niewybuch” oraz pochodząca z Rydułtów Karolina Jonderko za projekt długoterminowy „Reborn” opowiadający o lalkach, które wyglądają jak prawdziwe dzieci. Pełnią rolę terapeutyczną – na przykład dla tych, którzy dziecko stracili. Autorka przez kilka lat towarzyszyła osobom posiadającym takie lalki.

– Bardzo często ludzie podchodzą i zagadują „ile ma miesięcy?” i „jak ma na imię?”. Ja bardzo często byłam przy tych sytuacjach. Miałam taką jedną sytuację, że podeszła pani i powiedziała „macie piękne dzieci”, bo akurat byłam z grupą dziewczyn i które miały lalki w wózkach. Ale dziewczyny powiedziały „to lalka jest”. Tej pani zaczęły spływać łzy po policzkach i powiedziała drżącym głosem „przynajmniej wam nigdy nie umrą” – mówi Karolina Jonderko, fotoreporterka, Napo Images.

"Pięknie i obficie". Polacy rządzą w World Press Photo! Są nagrodzeni ze Śląska!
„Pięknie i obficie”. Polacy rządzą w World Press Photo! Są nagrodzeni ze Śląska!

Zdaniem Andrzeja Grygiela, laureata World Press Photo 2014 tegoroczna edycja była udana.

Dla Polaków na pewno. Ostatnie edycje chyba w ogóle były bez Polaków przez kilka lat. Teraz pięknie i obficie. Warto dodać, że konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku i od tamtej pory ok. 30 Polaków, tylko około 30, niektórzy wielokrotnie, ale tylko około 30 osób zdobyło te nagrodymówi Andrzej Grygiel, fotoreporter PAP, laureat World Press Photo 2014.

W tej edycji konkursu za zdjęcie roku uznano tę fotografię Madsa Nissena.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trwa rozbiórka budynków po dawnej kopalni Mysłowice. Co powstanie w tym miejscu?

Nowa moneta trafiła na rynek. Pod NBP w Katowicach ustawiła się gigantyczna kolejka [WIDEO]

Otwarcie żłobków, a dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Resort rodziny wyjaśnia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close