Region

Zielona Strefa w Bytomiu. Jakie atrakcje powstaną przy Katowickiej 29?

Wolna przestrzeń, jaka powstała po wyburzeniu budynku przy ul. Katowickiej 29 jeszcze w tym roku zostanie zagospodarowana. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił właśnie zamówienie publiczne, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca parku kieszonkowego. Projekt Zielonej Strefy to efekt wspólnych działań władz miasta, architektów oraz mieszkańców, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznych konsultacjach społecznych, w ramach których mogli nie tylko zobaczyć koncepcję zagospodarowania placu, ale również zgłosić swoje pomysły.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Podczas spotkań z mieszkańcami, którzy w ubiegłym roku aktywnie uczestniczyli w konsultacjach, mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania bytomian, ale też wspólnie wypracować projekt – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto środków z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii możemy przystąpić do realizacji tej inwestycji, na którą czekają mieszkańcy – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Jakie atrakcje powstaną przy Katowickiej 29?

W ramach Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej powstanie tu między innymi: ścianka wspinaczkowa, plac zabaw z piaskownicą, ławki, leżaki, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe, park linowy oraz tzw. gabinet luster. Teren zazieleni się – posadzone zostaną pnącza, rośliny płożące, drzewa. Mieszkańcy będą mogli odetchnąć, siadając na ławkach i siedziskach. Warto dodać, że wejście od ul. Katowickiej ma być wykonane w formie bramy ogrodowej, zaś od strony ul. Wałowej zostanie wykonane wejście z betonowych schodów połączone z elementami zieleni, dzięki czemu powstanie kolejny łącznik między ul. Katowicką a Wałową.

Przy ul. Katowickiej 29 powstanie Zielona Strefa. Zdjęcia z konsultacji społecznych przeprowadzonych przy ul. Katowickiej w 2020 roku

– Projekt zaprezentowany podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami, przypadł im do gustu. Po uzyskaniu dofinansowania z GZM-u mogliśmy przystąpić do ogłoszenia zamówienia, zgodnie z którym inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

– Warto podkreślić, że zagospodarowanie pustego placu przy ul. Katowickiej 29 było inicjatywą społeczną, a projekt został zgłoszony do jednej z edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety nie uzyskał niezbędnej liczby głosów, jednak uznaliśmy, że warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom bytomian i stworzyć przy ul. Katowickiej zieloną enklawę – podkreśla Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Projekt Zielona Strefa na ul. Katowickiej zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wartość dofinansowania w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Solidarności” wynosi 370 tys. zł.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Komunia Święta pod znakiem pandemii. Archidiecezje podjęły decyzje dotyczące sakramentu [WIDEO]

Każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie [WIDEO]

Premier zaszczepi się szczepionką Astra Zeneca

 

źr. UM Bytom

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close