AlarmRegion

Żory: 16-letnia Roksana uratowała życie starszemu mężczyźnie

16-letnia Roksana Kobiela z Żor uratowała życie starszemu mężczyźnie. Gdy inni stali obok, nastolatka zaczęła masaż serca i wezwała karetkę pogotowia.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Gdy 1 stycznia tego roku usłyszała wołanie o pomoc, wybiegła z mieszkania. Myślała, że przyszło jej ratować swojego dziadka. Okazało się, że to jej starszy sąsiad stracił przytomność. Nastolatka błyskawicznie wezwała pogotowie, wybiegła przed blok i rozpoczęła masaż serca. Wcześniej sprawdziła czynności życiowe i ułożyła nieprzytomnego we właściwej pozycji. Kiedy pochylona nad starszym człowiekiem walczyła o jego życie, obok stali i wszystkiemu się przyglądali dorośli… z pomocą przyszedł dopiero jej ojciec, który kontynuował resuscytację do momentu przyjazdu karetki.

Roksana wcale nie czuje się bohaterem. Uważa, że to naturalny odruch ludzki. Przyznaje jednak, że wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, jaką zdobyła na zajęciach szkolnych, w Ochotniczej Straży Pożarnej, której jest członkiem, czy ta przekazana przez jej mamę Aldonę – na co dzień noszącą strażacki mundur, okazała się bardzo pomocna. Radzi rówieśnikom, aby nie bali się i nie wahali nieść pomocy innym, gdyż czasem, tak jak w jej przypadku, szybka reakcja może uratować czyjeś życie.

Wczoraj Komendant Miejski Policji w Żorach podczas spotkania z nastolatką i jej rodzicami pogratulował Roksanie Kobieli wzorowej postawy obywatelskiej podkreślając, że zasługuje ona na wyjątkowe uznanie. Podobne słowa padły również z ust Pani Anny Ujmy – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Żory ds. Promocji, Kultury i Sportu oraz Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kosztyły, którzy przekazali nastolatce dodatkowo upominki i list gratulacyjny. 16-latka otrzymała także nagrodę oraz materiały promocyjne przekazane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Źródło i foto: Śląska Policja

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To był prawdziwy pogrom! Śląska drogówka interweniowała 176 razy [WIDEO]

Filip z Katowic walczy o życie! kończy się czas i pieniądze na leczenie w Austrii [WIDEO]

Zabójczy koronawirus 2019-nCoV dotarł z Chin do Europy? Główny Inspektorat Sanitarny wydał KOMUNIKAT!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close