Polityka dla młodzieży? Czemu nie!
Skrót UN kojarzą chyba wszyscy, choć w Polsce znany jest on bardziej jako ONZ. Co zmienia tajemnicza litera ‘M’ dodana na początku w skrócie brzmiącym: MUN?
M jak młodzież, jednak w tym wypadku rozwinięcie skrótu brzmi: Model United Nations. Jest to inicjatywa podejmowana przez grupy młodzieży na całym świecie. Młodzi politycy organizują wydarzenie, na którym spotykają się, by odbyć symulację obrad ONZ dostępnych dla uczestników w wieku 16-21 lat. Co robią podczas obrad? Reprezentując przypisane im kraje, zasiadają w przydzielonych komitetach i obradują na tematy poruszające globalne problemy. W trakcie spotkań wymyślają rozwiązania dla konkretnego problemu omawianego przez dany komitet. W ostatni dzień konferencji odbywa się głosowanie, podczas którego podawane są wszystkie podane wcześniej rozwiązania. Całe wydarzenie odbywa się oczywiście w języku angielskim, który jest oficjalnym językiem konferencji MUN. Cel przedsięwzięcia jest prosty: wykształcenie aktywnych i świadomych obywateli świata, skłonnych do dyskusji i refleksji nad otaczającymi ich problemami na skalę globalną.
W dniach 11-13 stycznia 2018 roku w budynku Muzeum Śląskiego odbędzie się trzecia już edycja katowickiego MUN, w skrócie: KatMUN. Mimo że wydarzenia w poprzednich latach odznaczały się wysokim poziomem, tegoroczny KatMUN pobił rekord uczestników. W 2018 roku przyjedzie na niego aż 200 osób, zarówno z całej Polski jak i spoza jej granic. Nic więc dziwnego, że na tle konferencji tego typu, KatMUN cieszy się renomą wśród społeczności „munowej” w Polsce. Organizacją tego wydarzenia zajmują się uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Jednak MUN-y to nie tylko sucha polityka. Tradycją są również imprezy integracyjne organizowane po obradach w katowickich klubach, na których można zdjąć marynarkę, rozwiązać krawat i zrzucić maskę przedstawiciela Azerbejdżanu czy Zimbabwe – choć wcale nie trzeba. Uczestnicy często nawiązują silną więź z reprezentowanym przez siebie krajem – delegaci z Iranu zakładają turbany, „obywatele” Korei wdziewają tradycyjne stroje, niektórzy uczą się prostych zwrotów w „ojczystym” języku. Konferencje MUN to nie tylko obrady i debaty na zadany temat – to integracja, zderzenie kultur, poszerzanie horyzontów. To wspaniała okazja, by podzielić się swoim zdaniem na temat aktualnych problemów lub też poznać inny punkt widzenia. Wszystko to przed rozpoczęciem właściwej kariery jako polityk – lub nawet reprezentant kraju w prawdziwych obradach ONZ. Oto krótkie wrażenia kilku „munowych” pasjonatów:
„Modelowe obrady ONZ to super przygoda!. Najbardziej lubię w nich to, że łączą one przyjemne z pożytecznym. Poznajemy ciekawe osoby, bawimy się znakomicie, a przy okazji dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy na temat problemów dzisiejszego świata – które przy okazji dotyczą również nas.” – Weronika, 17 lat
„Dla mnie szczególnie ważny jest rozwój moich umiejętności przemawiania, gdyż jest się tutaj naprawdę podstawionym pod ścianą. Ale KatMUN to nie tylko debaty, dyskusje i rozwój różnych umiejętności. To także wspaniała społeczność i możliwość poznania przyjaciół nawet na całe życie.” – Łukasz, 17 lat