Strajk górników: Jest POROZUMIENIE z rządem. Ewa Kopacz dotarła do Katowic [RELACJA 17 stycznia]
ZOBACZ KONIECZNIE:
Co dalej z górnikami, którzy stracą pracę? Kto im pomoże? [WIDEO]
SKANDAL w Warszawie: Tak w Sejmie debatują o ważnych sprawach Śląska [ZOBACZ FILM]
Górnik RAPER! Zobacz, jak młody chłopak broni swoich kolegów z kopalń [NAGRANIE]
AKTUALIZACJA 20:00:
Komentarze Ewy Kopacz oraz związkowców na temat podpisanego porozumienia znajdziecie w materiale filmowym.
AKTUALIZACJA 18:35:
Znamy pierwsze szczegóły porozumienie związkowców ze stroną rządową. Żadna z czterech kopalń nie zostanie zlikwidowana. Górnicy otrzymali gwarancje pracy. Kopalnia Sośnica-Makoszowy zostanie rozdzielona. Sośnica zostanie w Kompanii Węglowej, a ruch Makoszowy trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z gwarancją wykupienia przez inwestora. Kopalnia Brzeszcze również przejdzie do SRK, żeby wdrożyć program naprawczy, a następnie ma zostać wykupiona przez inwestora. KWK Pokój w Rudzie Śląskiej pozostanie w Kompanii Węglowej. Bytomska kopalnia Bobrek-Centrum także ma trafić do nowego inwestora.
Gdyby nie udało się sfinalizować umów z inwestorami, pracownicy restrukturyzowanych kopalń będą mogli wrócić do innych zakładów Kompanii Węglowej.
AKTUALIZACJA 17:55:
Protesty na Śląsku doprowadziły do tego, że górnicze rodziny od ponad tygodnia żyły w niepewności i strachu. Tak jak Monika i Grzegorz Musiałek z Gliwic. On kilkaset metrów pod ziemią, ona na powierzchni. Są jedną z wielu górniczych rodzin, dla których protest to coś więcej niż tylko walka o miejsce pracy. Zobaczcie materiał wideo.
AKTUALIZACJA 17:35:
Porozumienie strony rządowej ze związkowcami zostało podpisane. Wkrótce poznamy jego szczegóły.
AKTUALIZACJA 16:40:
Premier Ewa Kopacz zaakceptowała warunki porozumienia rządu ze związkowcami. Premier dotarła już do Katowic, gdzie podpisze porozumienie. Na razie nie są znane żadne szczegóły umowy.
Przypomnijmy, że o godzinie 11 wznowiono dziś przerwane wczoraj w nocy negocjacje. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z przedstawicielami rządu na plenarnym posiedzeniu debatowali przedstawiciele central górniczych związków. Jaki los czeka cztery przeznaczone do likwidacji kopalnie i pracowników tych zakładów na razie nie wiadomo. Na finał tych rozmów czekają protestujący górnicy. W dwudziestu kopalniach na Śląsku i w Małopolsce protestuje ponad dwa tysiące górników.
AKTUALIZACJA 15:40:
Spod stadionu Górnika Zabrze przy ul. Roosevelta wyruszyła spora grupa manifestantów, którzy idą pod Dom Muzyki i Tańca. To tu organizowana jest dziś uroczysta gala "Laury Kompetencji i Umiejętności 2014", w której udział miał wziąć także prezydent Bronisław Komorowski. Od wczoraj wiadomo jednak, że głowa państwa do Zabrze nie dotrze.
Pod Domem Muzyki i Tańca ustawiono barykady, gromadzą się tu także oddziały policji. Wszystko z obawy przed chuliganami, którzy mieliby dołączyć do protestujących. Organizatorzy gali najpewniej obawiają się, że impreza zostanie zakłócona.
AKTUALIZACJA 14:40 JEST POROZUMIENIE?
Jarosław Grzesik z górniczej Solidarności: – Dziękuję wszystkim za poparcie, to jest nasze zwycięstwo.
Takimi słowami Grzesik zwrócił się tuż przed godziną 14.00 do zgromadzonych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim dziennikarzy.
Czy to znaczy, że porozumienie górników z rządem jest już tylko kwestią czasu? Z sali marmurowej gmachu Sejmu Śląskiego docierają bardzo optymistyczne sygnały. Najprawdopodobniej górniczy związkowcy czekają teraz na pojawienie się w Katowicach premier Ewy Kopacz, która osobiście potwierdzi wynegocjowane ustalenia.
AKTUALIZACJA 13:40:
O godzinie 14.00 w Śląskim Urzędzie ma się rozpocząć kolejny etap negocjacji na linii górnicy-rząd. W tzw. rozmowach plenarnych mają wziąć udział związkowcy ze wszystkich czterech przeznaczonych do likwidacji kopalń.
Nadal nie ma potwierdzenia, czy do Katowic dotrze dziś premier Ewa Kopacz i minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Wiadomo jednak, że to z nimi górnicy chcą rozmawiać.
AKTUALIZACJA 12:20:
Z Katowic napływają prawdopodobnie pierwsze dobre wiadomości. Związkowcy zabiegają o to, by rząd zgodził się na znalezienie inwestorów dla przeznaczonych do likwidacji kopalń. Według założeń rządowego programu, cztery zakłady mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, na co nie zgadzają się protestujący. Kolejnym postulatem górników jest gwarancja zatrudnienia dla pracowników kopalń.
AKTUALIZACJA 11:30:
Negocjacje ze stroną rządową trwają. Być może, że po godzinie 13.00 dowiemy się czegoś więcej. Według nieoficjalnych informacji, związkowcy są coraz bliżej porozumienia z rządem.
Według niepotwierdzonych na razie doniesień, do Katowic ma dotrzeć premier Ewa Kopacz.
AKTUALIZACJA 10:30:
O godzinie 11.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim do dalszych rozmów usiądą przedstawiciele górników oraz strony rządowej.
AKTUALIZACJA 9:30:
Na 15.30 wyznaczono start marszu protestacyjnego w Zabrzu. Górnicy i ich rodziny zamierzają przejść spod stadionu Górnika Zabrze pod Dom Muzyki i Tańca.
O godzinie 17.00 ma się rozpocząć kolejny marsz w obronie kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu. Protestujący przejdą z ruchu "Bobrek" pod ruch "Centrum". W ramach manifestacji zaplanowano m.in. koncert.
AKTUALIZACJA 8:45:
Górnicy nie rezygnują z protestów. Pod ziemią wciąż przebywają setki osób. Z małymi wyjątkami, wszystkie protestujące kopalnie pracują normalnie.
Protesty górników monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach:
W KWK „Sośnica – Makoszowy” (ruch Makoszowy) protest zakłóca procesy produkcyjne zakładu, nie obłożone są trzy oddziały przodkowe (chodnikowe) oraz prowadzony jest protest głodowy 5 pracowników na powierzchni.
W KWK „Brzeszcze” w Brzeszczach protest zakłóca procesy produkcyjne zakładu, prowadzone jest tylko odświeżanie frontu ściany.