W Gliwicach ma powstać spalarnia odpadów. Ze śmieci produkowana będzie energia
Gliwice zapowiadają budowę spalarni odpadów. Ma się tym zająć Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W Parku Zielonej Energii, bo tak się będzie nazywać, spalane będą przede wszystkim odpady z tworzyć sztucznych, czyli tzw. RDF, ale także rozdrobnione odpady wielkogabarytowe i wysuszone osady ściekowe. Przy okazji spalania produkowane będą ciepło i energia elektryczna.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
– Park Zielonej Energii jest to rozbudowa naszej ciepłowni, gliwickiej ciepłowni, dla mieszkańców Gliwic, głównie ukierunkowana na to, aby wyhamować troszeczkę ceny za ciepło dla mieszkańców. Aby czystsze powietrze było nad Gliwicami, dlatego że będzie to blok produkujący ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Gliwic- mówi Krzysztof Szaliński, dyrektor ds. technicznych PEC w Gliwicach.
Ciepło, która ma być produkowane w nowej instalacji, wystarczy do zaspokojenia potrzeb 47 tys. gospodarstw domowych na terenie Gliwic. Oznacza to, że około 60% mieszkań byłoby ogrzewanych energią z odpadów.
Na razie w metropolii funkcjonuje tylko jedna podobna instalacja. Kilka lat temu uruchomił ją w Zabrzu fiński koncern Fortum.
– Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu wykorzystuje dwa rodzaje paliw – węgiel oraz RDF. RDF jest to specjalistyczne paliwo wyprodukowane na bazie odpadów, tej frakcji odpadów, która pozostała po przesortowaniu. A więc są to odpady, których nie można już poddać przetworzeniu. W innym przypadku te odpady trafiłyby na wysypiska. A zamiast trafiać na wysypiska, można wykorzystać je do produkcji prądu i do produkcji ciepła – mówi Jacek Ławrecki, Elektrociepłownia Fortum Zabrze.
Od kilku lat mówi się o budowie spalarni odpadów, która miałaby powstać dzięki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na razie jednak, na zapowiedziach się kończy. Zwłaszcza po tym, jak wojewoda uznał, że metropolia nie może zajmować się budową takiej instalacji, bo nie jest to jej zadanie własne.
-Jest to zawsze bardzo drażliwy społecznie temat. Metropolia próbowała się z tym zmierzyć. W ubiegłym roku zostały podjęte odpowiednie uchwały w tym kierunku. Najpierw kierunkowa, później już wykonawcza. Niestety ta wykonawcza uchwała została uchylona przez wojewodę. Myśmy odwołali się do WSA, WSA podtrzymało to rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Obecnie sprawa jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – mówi Henryk Borczyk, w-ce przewodniczący GZM.
Początek budowy Parku Zielonej Energii w Gliwicach planowany jest na 2023 rok, a wartość całej inwestycji szacuje się na około 290 mln złotych. Obecnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice czeka na decyzję środowiskową, która powinna zostać wydana do końca roku. Z kolei sama instalacja ma być gotowa w 2027 roku.
autorka: Fatima Orlińska
Nawet 4 doby czekania na ekogroszek z KWK Chwałowice! Kierowcy koczują pod kopalnią
Bukowa Góra skrywała niezwykłą tajemnicę. Odkryli ją właśnie archeolodzy z Dąbrowy Górniczej
Na pewno warto działać w tym kierunku, bo co raz więcej śmieci zalewa świat. Ciekawe jednak czy nie odbije się to na mieszkańcach tamtejszych terenów.