Kategorie

Śląskie innowacyjnością stoi. Firmy z sektorów nowych technologii otrzymują pełne wsparcie w ekspansji zagranicznej

Województwo Śląskie pod wieloma względami znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej prężnie rozwijających się regionów w Polsce. To stąd eksportuje się najwięcej produktów i usług na zagraniczne rynki. Dokonują się tu też spektakularne zmiany. Przemysł w dużej mierze opiera się na najnowszych technologiach i cyfryzacji. Śląskie firmy, które działają w sektorach nowoczesnej gospodarki, czy przemysłu 4.0, promują swoje innowacyjne rozwiązania także na zagranicznych rynkach. W skutecznych oraz uporządkowanych działaniach wspiera je Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Fundusz Górnośląski S.A., poprzez realizację kompleksowych projektów internacjonalizacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Na terenie województwa śląskiego rokrocznie działa coraz więcej firm, poszukujących nowych możliwości rozwoju. To przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy funkcjonują na co dzień w perspektywicznych branżach IT/ICT, energetyki, zielonej gospodarki, przemysłu wschodzącego, logistyki, czy transportu. Województwo śląskie stwarza im szerokie pole do rozwoju. Nie tylko na rynku lokalnym, ale też w coraz bardziej odległych częściach świata. Potencjalni partnerzy biznesowi z Europy, Bliskiego Wschodu, czy Kaukazu dostrzegają potencjał, którym odznaczają się śląskie firmy. Świadczy o tym fakt, że już około 8,5% podmiotów z kapitałem zagranicznym z powodzeniem funkcjonuje w regionie i ma tu swoje siedziby.

Śląskie – region atrakcyjny dla biznesu z całego świata

Śląskie to niezwykle atrakcyjne miejsce do rozwoju biznesu. To drugi pod względem gospodarczym region w Polsce. Przez wiele lat był postrzegany jako miejsce z licznymi zasobami naturalnymi. Znajdują się tu zarówno złoża cynku i ołowiu, jak i węgla kamiennego. Region słynie także z pokładów gazu ziemnego, czy metanu oraz jest ośrodkiem obfitującym w  wody termalne, lecznicze i mineralne. W ostatnich latach w regionie dochodzi jednak do prawdziwej transformacji. Staje się on coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla biznesu z całego świata. Dynamicznie zmienia się struktura gospodarcza. Coraz większe znaczenie mają też najnowsze technologie, automatyzacja oraz nowoczesne usługi biznesowe. Rozwojowi tych dziedzin sprzyjają zwiększająca się liczba wykwalifikowanych pracowników oraz silne zaplecze naukowo-badawcze. Zachodzące zmiany przyczyniają się do skokowego rozwoju innowacyjnych technologii, które dla firm ze Śląska stanowią mocną kartę przetargową w procesie ekspansji zagranicznej biznesu.

Śląskie innowacyjnością stoi. Firmy z sektorów nowych technologii otrzymują pełne wsparcie w ekspansji zagranicznej (foto: materiał partnera)
Śląskie innowacyjnością stoi. Firmy z sektorów nowych technologii otrzymują pełne wsparcie w ekspansji zagranicznej (foto: materiał partnera)

Śląskie technologie na fali wznoszącej

Przedsiębiorcy z województwa śląskiego, którzy oferują nowatorskie produkty i usługi, mogą liczyć na wsparcie wielu lokalnych instytucji. Tego typu organizacje są mocną stroną regionu i stanowią o jego biznesowej atrakcyjności. Zaliczają się do nich zarówno agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, izby gospodarcze, przemysłowe i handlowe, czy ośrodki wspierania przedsiębiorczości. Przedstawiciele śląskich instytucji doskonale rozumieją, jak ważne jest promowanie małych i średnich przedsiębiorstw stawiających na nowoczesne technologie. W rozwoju tego typu biznesów pomagają również fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Ważną rolę odgrywają parki przemysłowe, czy parki naukowo-technologiczne.

Projekt Global Silesia przygotowany i realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w partnerstwie z Funduszem Górnośląskim S.A., umożliwia stworzenie wielotorowej i przemyślanej strategii zdobywania kolejnych rynków. Ułatwia przedsiębiorcom dogłębne poznanie zapotrzebowania na produkty i usługi w bardzo zróżnicowanych i często odmiennych środowiskach biznesowych. Stwarza też liczne okazje do nawiązywania trwałych kontaktów z potencjalnymi i sprawdzonymi partnerami handlowymi. Śląscy przedsiębiorcy znajdują kontrahentów na misjach gospodarczych, za których organizację i finansowanie odpowiada właśnie Fundusz Górnośląski. Dzięki temu przedstawiciele polskich firm nie są zdani tylko na siebie. Nie tracą czasu na poszukiwanie i weryfikację partnerów handlowych. Nie muszą także przygotowywać swoich wyjazdów zagranicznych od a do z. Misje gospodarcze dają im dużą wiedzę na temat nowych rynków, a także znacząco zwiększają szanse na podjęcie owocnej i przynoszącej długofalowe korzyści współpracy.

Okazją do promocji innowacyjnych produktów i usług są także targi międzynarodowe. Z tej możliwości skorzystały już między innymi firmy specjalizujące się w nowoczesnych usługach medycznych. Przedsiębiorcy uczestniczyli w targach Arab Health, które odbyły się w Dubaju między 21 czerwca a 24 czerwca 2021 roku. Dzięki temu wydarzeniu śląskie firmy miały możliwość, żeby zaistnieć w przestrzeni międzynarodowej i znaleźć odbiorców swojej oferty w różnych krajach. Tym, co sprawia, że rodzime firmy wykazują się skutecznością w nawiązywaniu relacji biznesowych poza granicami naszego kraju, są także szkolenia organizowane w ramach Akademii Internacjonalizacji. Stanowią one prawdziwe kompendium wiedzy na temat umiędzynarodowiania działalności biznesowej. Pomagają świadomie zbudować i wdrożyć przemyślaną strategię eksportową. Przekazują także informacje na temat prawnych i logistycznych aspektów internacjonalizacji. Ważnym elementem spotkań jest również przekazywanie wiedzy dotyczącej różnic kulturowych w komunikacji i negocjacjach. Przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą się również zapoznać z tym, jakie działania marketingowe przynoszą najlepsze rezultaty. Te cykliczne spotkania są prowadzone przez ekspertów i praktyków, którzy mają dużo rozeznanie w tematyce internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz posiadają szeroką wiedzę o zagranicznych rynkach.

Projekt „Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie https://invest-in-silesia.pl oraz https://fgsa.pl/

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button