KrajZdrowie

Jedna na sto jest pozamaciczna. Taka ciąża to zagrożenie dla życia matki

Ciąża pozamaciczna, czyli ciąża ektopowa, jest niezwykle rzadka i stanowi ok. 2 proc. wszystkich ciąż na świecie. Może stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia kobiety. Przyjmuje się, że na około 100 ciąż, jedną z nich diagnozuje się jako pozamaciczną.

 

Diagnostyka ciąży ektopowej jest utrudniona poprzez brak charakterystycznych objawów. Do klinicznych symptomów możemy zaliczyć skąpe krwawienia z macicy oraz wstrząs krwotoczny.

-Bolały mnie jajniki i podbrzusze, poszłam więc do ginekologa. Ten zrobił USG i stwierdził, że nic niepokojącego nie widzi. Wróciłam do domu i po kilku dniach zaczęło się krwawienie oraz straszne bóle w dole brzucha. Poszłam więc na USG jamy brzusznej i tam, podczas badania, okazało się, że w tzw. jamie Douglasa mam mnóstwo krwi – mówi 34-latka, u której zdiagnozowano ciążę pozamaciczną.

Kobieta ponownie udała się do ginekologa. Ten po zapoznaniu się z wynikiem USG jamy brzusznej, po zrobieniu ponownego badania, stwierdził, że to ciąża pozamaciczna. Zlecił badanie stężenia Beta hCG i CPR. Był stan zapalny, który z dnia na dzień spadał, w końcu wyniósł zero, podwyższony poziom Beta hCG wskazywał na ciążę.

-Kosmos. Do tej pory nie znam odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Nigdy wcześniej nie miałam problemów ginekologicznych. Zaznaczę też, że wcześniej urodziłam zdrowie dziecko. Po całym zajściu udało mi się urodzić drugiego, równie zdrowego chłopczyka – mówi 34-latka.

-Kilka razy powtarzałam badanie Beta hCG, lekarz kontrolował w ten sposób, czy ciąża nie rozwija się gdzieś w moim organizmie. Stężenie Beta hCG z dnia na dzień spadało, oznaczało to więc, że ciąża wchłania się samoistnie, tak przynajmniej powiedział ginekolog, bo co ja tam mogłam wiedzieć. Nie pamiętam tylko, w którym tygodniu ciąży byłam – mówi mieszkanka Tychów.

Czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej

Do najczęstszych czynników ryzyka możemy zaliczyć m.in.:

  • operacje jajowodów
  • przebyte zapalenia miednicy mniejszej
  • leczenie niepłodności
  • stosowanie niektórych metod antykoncepcji
  • zakażenie chlamydiami.

Innymi czynnikami jest endometrioza oraz wiek powyżej 35. roku życia. Przy przebytym zapaleniu jajowodu, ryzyko ciąży ektopowej jest czterokrotnie większe. Ryzyko tego rodzaju ciąży wzrasta wraz z każdym zapaleniem.

-W mojej praktyce lekarskiej bardzo rzadko spotykałem pacjentki z ciążą pozamaciczną. Test ciążowy dodatni może świadczyć o prawidłowo rozwijającej się ciąży w macicy, ciąży pozamacicznej (ektopowej), lub też mogło dojść do wczesnego obumarcia ciąży, w tym przypadku w badaniu USG nie zobaczy się już pęcherzyka – wyjaśnia ginekolog. – Reasumując, trudno zdiagnozować ciążę pozamaciczną. Bóle podbrzusza są objawem zarówno prawidłowo przebiegającej ciąży, jak i ciąży ektopowej. Jeżeli u kobiety pojawiła się ciąża pozamaciczna, istnieje większe ryzyko ponownej ciąży tego typu. Anatomicznym powodem może być, m.in. zbyt długi jajowód – co oznacza, że zapłodniona komórka jajowa może nie zdążyć dotrzeć do jamy macicy, by tam się zagdnieździć. Inną przyczyną takiego stanu może być endometrioza (ogniska endometriozy mogą stanowić mechaniczną przeszkodę w wędrowce komórki jajowej przez jajowód), podobnie ma się sytuacja ze zmianami zapalnymi – takiego komentarza udzielił nam Jerzy Torkowski, lek. med. spec. ginekolog położnik.

Najwięcej ciąż pozamacicznych jest zlokalizowanych w jajowodzie. Umiejscowienie ciąży w innym miejscu wiąże się z dużo większym ryzykiem powikłań. Śmiertelność kobiet związana z powikłaniami spowodowanymi ciążą brzuszną (która często jest nierozpoznana) jest aż o 17 proc. większa od innych rodzajów ciąży ektopowej.

Diagnozowanie ciąży pozamacicznej

Kobiety z niepękniętą ciążą ektopową mają te same objawy kliniczne, co pacjentki z ciążą wewnątrzmaciczną.
Zatem najlepszą formą wstępnej diagnostyki będzie wiedza na temat czynników ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej. Możliwe jest także wystąpienie ciąży heterotopowej, czyli jednoczesne pojawienie się ciąży wewnątrzmacicznej i ektopowej. Jest to jednak stosunkowo rzadkie zjawisko i pojawia się raz na 30 000 samoistnych ciąż. Do objawów ciąży pozamacicznej możemy zaliczyć bóle głowy, podbrzusza, omdlenia czy krwawienie z dróg rodnych. Tak, jak jednak wspomniano wcześniej, najczęściej objawy te są podobne do tych z prawidłowej ciąży.

-Najgorsze były bóle podbrzusza, były raczej napadowe, niż ciągłe, ale w skali 1 do 10, było to 10, także bardzo bolało. Było też krwawienie, ale przy tych bólach zeszło na drugi plan – mówi 34-latka.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Należy zaznaczyć, że współczesna medycyna odnosi coraz większe sukcesy w zakresie leczenia ciąży ektopowej. Leczenie w zależności od przypadku można podjąć na kilka sposobów. Wśród nich możemy wyróżnić postępowanie wyczekujące, leczenie farmakologiczne oraz operację.

-Mój ginekolog zadecydował o wprowadzeniu postępowania wyczekującego. Kontrolował codzienne wyniki badań. Kiedy  CPR spadło do zera, wskaźnik Beta hCG spadł, zagrożenia zdrowia i życia minęło. Odetchnęłam, ale wciąż zadawałam sobie pytanie, dlaczego i do tej pory nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi. Do tej pory nie wiem, dlaczego za­płod­nio­na ko­mór­ka ja­jo­wa za­gnieź­dzi­ła się nie tam, gdzie trze­ba. Ginekolog wskazał tylko, że powodem mogło być albo to, albo to, albo jeszcze coś innego – mówi mieszkanka Tychów.

-Razem z mamą szukałyśmy informacji na temat ciąży pozamacicznej. Krążyłyśmy po różnych stronach w internecie. Oprócz wiedzy typowo książkowej, pojawiały się także opinie, że ciąża pozamaciczna bierze się na przykład z tego, że zimą chodzisz z odkrytymi kostkami. Brednie, brednie i jeszcze raz brednie, myślałam. Co prawda chodzę, ale ten powód wydawał mi się wybitnie absurdalny – mówi 34-latka.

Podsumowując, aby ciąża pozamaciczna została wcześnie zdiagnozowana, należy mieć na uwadze przede wszystkim czynniki ryzyka. Koniecznie powinno się wspomnieć lekarzowi prowadzącemu o przebytych zapaleniach, chorobach czy zakażeniach. Przy najmniejszym podejrzeniu ciąży ektopowej należy rozpocząć postępowanie diagnostyczne, wśród nich można wymienić badanie USG głowicą dopochwową oraz pomiar stężenia podjednostki Beta hCG.

-Podobno miałam dużo szczęścia – mówi 34-latka.

 

źr. „Położnictwo i ginekologia” pod redakcją naukową Grzegorza H. Bręborowicza/Skarżyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button