Kategorie

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać co roku?

Nie chcesz dać się zaskoczyć podstępnie rozwijającej się chorobie? Masz już ponad 50 lat i chcesz zwiększyć swoje szanse na długie i zdrowe życie? W takim razie pilnuj, aby co roku wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które pozwolą wcześnie zdiagnozować problemy ze zdrowiem i zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie choroby wykrytej we wczesnym stadium. Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne powinny znaleźć się w Twoim kalendarzu badań na każdy rok.

Morfologia krwi – wykonuj ją co roku już po trzydziestce

Morfologia to podstawowe badanie, które wymaga jedynie oddania próbki krwi. Badanie krwi umożliwia określenie liczby czerwonych i białych krwinek, liczby płytek krwi czy stężenia hemoglobiny. Morfologia krwi pozwoli Twojemu lekarzowi ocenić ogólny stan Twojego zdrowia i da mu podstawy do określenia przyczyn dolegliwości, które odczuwasz.

Lipidogram – ważne badanie już dla dwudziestolatków

Lipidogram (lub profil lipidowy) to badanie, dzięki któremu można określić stężenie wybranych tłuszczów w organizmie, m.in. cholesterolu całkowitego oraz frakcji cholesterolu LDL (tzw. dobry cholesterol) i HDL (tzw. zły cholesterol). Nieprawidłowe poziomy tych lipidów mogą prowadzić m.in. do miażdżycy, której groźne konsekwencje to między innymi udary mózgu lub zawały serca. Choć młodym osobom choroby te wydają się być ryzykiem odległym w czasie, to lipidogram warto wykonywać już po 20. roku życia.

Badanie ogólne moczu – informacje nie tylko o układzie moczowym

Kolejnym badaniem, które warto wykonywać co roku jest badanie ogólne moczu. Uzupełnia ono rutynową diagnostykę lekarską i pomaga w diagnostyce chorób nerek, infekcji układu moczowego i chorób metabolicznych.

Glikemia – sprawdź, czy występuje u Ciebie ryzyko cukrzycy

Glikemia, czyli badanie glukozy we krwi, ma na celu określenie poziomu cukru w surowicy, na podstawie którego ocenia się ryzyko zachorowania na cukrzycę. Badanie to jest bardzo ważne, ponieważ cukrzyca przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Oprócz oznaczenia poziomu glukozy warto też wykonać badanie hemoglobiny glikowanej.

Badanie poziomu witaminy D – dowiedz się, czy nie potrzebujesz suplementacji

Niedobór witaminy D jest bardzo powszechnym problemem w Polsce. Warto kontrolować jej poziom w organizmie, by móc w porę rozpocząć bezpieczną i skuteczną suplementację.

Próby wątrobowe – zbadaj aktywność wątroby

Próby wątrobowe mają na celu zbadanie aktywności wybranych enzymów, produkowanych przez wątrobę. Nieprawidłowa aktywność tych enzymów bardzo często występuje wcześniej niż objawy związanych z nią chorób, stąd też badanie to pozwala na wcześniejszą reakcję i podjęcie leczenia. Próby wątrobowe warto wykonywać w każdym wieku, zwłaszcza jeśli obciążamy wątrobę alkoholem lub przetworzonym jedzenie.

EKG i kontrola ciśnienia krwi

Ocena pracy serca jest bardzo ważna już u osób, które skończyły 30 lat. Pozwala zdiagnozować chorobę wieńcową oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego. Warto także samodzielnie kontrolować ciśnienie krwi.

Gdzie wykonać coroczne badania profilaktyczne?

Wykonanie corocznych badań jest dzisiaj łatwe i wygodne. Wystarczy wybrać pakiet badań ogólnych z oferty ALAB laboratoria, zamówić i opłacić go przez Internet, a następnie udać się do najbliższego spośród kilkuset Punktów Pobrań, znajdujących się w dogodnych lokalizacjach na terenie całej Polski.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button