Kategorie

Bezsenność. Jak zadbać o zdrowy sen?

Bezsenność to zaburzenie snu, które może powodować trudności z zasypianiem, trudności z utrzymaniem snu lub zbyt wczesne budzenie się. Może być ona spowodowana stresem, niepokojem, lekami lub innymi stanami zdrowia. Objawy bezsenności obejmują trudności z zasypianiem, częste przebudzenia w nocy i uczucie wyczerpania po przebudzeniu. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, poznaj sposoby na poprawienie jakości swojego snu. Istnieje wiele opcji leczenia bezsenności, więc na pewno znajdzie się taka, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Klasyfikacja bezsenności

Bezsenność uważana jest po prostu jako brak snu. Jednak zagadnienie jest dużo bardziej złożone i nie można tego określać tylko jako całkowity brak snu. W przypadku bezsenności zdarza się, że sen nadchodzi – jednak jest go za mało, ma kiepską jakość i jest z wielu powodów niesatysfakcjonujący. Brak snu może bardzo negatywne odbić się na Twoim zdrowiu – i to w bardzo szybkim tempie. W końcu nie można przez dłuższy czas odmawiać sobie snu.

Bezsenność dzieli się również na kategorie. Zgodnie z nimi możesz mieć do czynienia z bezsennością:

  • Przygodną – zdarza się od czasu do czasu, trwa najczęściej maksymalnie kilka dni
  • Krótkotrwałą – potrafi trwać do czterech tygodni
  • Przewlekłą – trwa powyżej miesiąca

W przypadku bezsenności przygodnej i krótkotrwałej najczęściej nie ma się czym martwić bardzo często problem sam się rozwiązuje i wystarczy tylko nieco bardziej zadbać o higienę snu, by znowu smacznie spać.

Bezsenność przewlekła jednak jest już bardzo poważnym problemem, który rzutuje na całe życie człowieka. W końcu człowiek, który nie dostaje tyle snu, ile potrzebuje, jest coraz bardziej zmęczony. Ma problemy ze skupieniem, koncentracją, pamięcią, ale też kontrolą emocji. Osoba dotknięta bezsennością przewlekłą cierpi też na podwyższony poziom stresu z tym związany, może mieć mniejszą odporność, która sprawia, że częściej choruje, a także nie jest w stanie funkcjonować tak wydajnie, jak wcześniej. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na osiągi w pracy czy w szkole.

Skąd się bierze bezsenność? Przyczyny bezsenności

Bezsenność może być związana z naprawdę wieloma kwestiami, dlatego nie sposób odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Wszystko bowiem zależy od konkretnego przypadku. Najczęściej jednak przyjmuje się, że bezsenność przygodna lub krótkotrwała związana jest z tym, co się obecnie dzieje w życiu. Mogą to być chwilowe problemy rodzinne, w pracy czy w szkole. Może być też wynikiem chorób somatycznych – ból czy infekcja też mogą przeszkadzać w śnie.

Bywa też, że bezsenność przygodna lub krótkotrwała związana jest z chwilowymi zmianami w życiu – zmianą pracy, zmianą godzin pracy, przeprowadzką i wieloma innymi, całkiem zwyczajnymi sytuacjami.

Gorzej sprawa wygląda z bezsennością przewlekłą. Tutaj problemy mogą być znacznie bardziej złożone.  Bardzo często ten typ bezsenności jest związany z zaburzeniami psychicznymi – zaburzeniami lękowymi czy depresyjnymi. Zdarza się też, że ten typ bezsenności związany jest też z przewlekłymi chorobami somatycznymi, chronicznym bólem, problemami z sercem i wieloma innymi problemami. Zaburzenia snu mogą być też związane z uzależnieniami, zwłaszcza od alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych.

Zdarza się też, że nie można namierzyć konkretnej przyczyny bezsenności – mowa wtedy o bezsenności pierwotnej, a jej leczenie nawet w specjalistycznych ośrodkach bywa utrudnione.

Dlaczego higiena snu jest ważna?

Higiena snu jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Złe nawyki związane ze snem mogą prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, od otyłości i cukrzycy po choroby serca i udar mózgu. Ale stosując się do kilku prostych wskazówek dotyczących higieny snu, możesz zapewnić sobie najlepszy możliwy sen i poprawić ogólny stan zdrowia. Na co więc czekasz? Zacznij dziś lepiej spać!

Sen ma w końcu ogromne znaczenie dla organizmu człowieka. Zakłada się, że człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu dziennie. Ta ilość snu nie jest jednak stała dla wszystkich. Dużo zależy od wieku. W końcu noworodki i niemowlęta tak naprawdę przesypiają większość swojego czasu. Z kolei osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia najczęściej nie potrzebują aż ośmiu godzin snu, tylko około sześciu, by czuć się wypoczętym. Wiek to nie jest jedyne kryterium – kwestia snu jest naprawdę bardzo

Jeśli zatem sypiasz relatywnie krótko, ale czujesz się wyspany i w zupełności Ci to wystarcza – nie ma się czym martwić. Zawsze jednak warto zadbać o odpowiednia higienę snu. To bowiem ona pomaga Ci lepiej spać.

Odpowiednia higiena snu sprawia, że śpisz lepiej – być może dłużej, być może po prostu głębiej i spokojniej. A to wszystko bezpośrednio wpływa na to, ile faktycznego wypoczynku zażyjesz podczas snu i jak będziesz się czuć po przebudzeniu.

Sporo osób zaniedbuje kwestie higieny snu. W końcu człowiek jest w stanie zasnąć w każdych okolicznościach. I to prawda – odpowiednio zmęczony człowiek zaśnie bez względu na okoliczności. Amerykańscy żołnierze przechodzą wręcz kilkutygodniowy trening, który ma pozwalać im zasypiać w około dwie minuty nawet w najgorszych warunkach. Jednak nadal mimo wszystko lepiej jest zasypiać w komfortowych warunkach.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Dbanie o zdrowy sen wymaga wyrobienia w sobie dobrych nawyków. Nie wszyscy mają dobre nawyki dotyczące snu – niektórzy zaniedbali te aspekty, jednak wszystkiego można się nauczyć. Wystarczy tylko kilka tygodni, by nawyk wszedł w krew. A wtedy już wszystko będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze.

O zdrowy sen możesz dbać samodzielnie. Co możesz zrobić? Przede wszystkim jeśli nie możesz spać, postaraj się ograniczyć czas spędzany w łóżku. To może brzmieć bardzo dziwnie, ale jeśli nie możesz zasnąć, wstań z łóżka i zajmij się czymś innym. W łóżku też nie czytaj czy nie graj na smartfonie. Niech łóżko kojarzy Ci się tylko z miejscem do spania. Jeśli nie możesz spać w nocy, spróbuj też zrezygnować z drzemek w ciągu dnia – jeśli ich zażywasz. Na początku może być Ci trudno, ale Twój organizm przestawi się i dostosuje do nowego trybu życia.

Zjedz też lekką kolację, nie objadaj się przed snem. Postaraj się też zażyć choć krótkiej aktywności fizycznej – ostatni, wieczorny spacer z psem czy nawet kilka minut ćwiczeń będą dla Ciebie naprawdę bardzo dobre.

Postaraj się też ograniczyć używanie smartfonu, korzystanie z komputera czy oglądanie telewizji tuż przed snem. To potrafi bardzo pobudzić. Zamiast tego zajmij się czymś innym, czymś relaksującym i wyciszającym.

Pamiętaj też o tym, by zadbać o komfortowe warunki snu. Dobrze wywietrz pomieszczenie, zadbaj o swój komfort termiczny, ale też o wygodne łóżko.

Czasami zdarza się, że robisz to wszystko, a dobry, zdrowy, nieprzerywany i wolny od koszmarów sen wcale nie nadchodzi. Zdarza się bowiem, że problem leży o wiele głębiej. Co wtedy? Istnieją, co prawda, leki nasenne, ale te potraktuj jako ostateczność. Dużo lepszym pomysłem jest udanie się na psychoterapię.

W przypadku leczenia bezsenności doskonale sprawdza się psychoterapia poznawczo-behawioralna. Za bezsenność mogą bowiem odpowiadać problemy z przeszłości – nawet te bardzo ukryte i nieuświadomione. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala odkryć te problemy i je przepracować. Dlatego jeśli Twoja jakość snu Cię martwi, nie bagatelizuj tego. Tym, co może Ci naprawdę bardzo pomóc jest psychoterapia. Zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychoterapia-warszawa/ i poszukaj wsparcia.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button