Czy jesteśmy narażeni na kleszcze w zimniejsze miesiące?
Kleszcze w zimie nie są tak aktywne, jak w cieplejszych miesiącach, ale nadal mogą wychodzić w dni, gdy temperatura wzrasta powyżej zera. Gdy staną się aktywne, będą chciały się pożywić i będą czekać na odpowiednich żywicieli, takich jak twój kot lub pies, a być może to Ty będziesz ich ofiarą! Teraz, gdy temperatura wzrasta ponad 10 stopni, kleszcze już są gotowe do polowania.
Kleszcze żyją głównie w wysokiej trawie, zaroślach i obszarach zalesionych, a najbardziej aktywne są w okresie od kwietnia do września. Jednak wiele gatunków kleszczy pojawia się przez cały rok w dni, gdy temperatura osiąga 7-8 stopni. Co ciekawe, ostatnie badania sugerują, że niektóre gatunki kleszczy stały się bardziej odporne na niskie temperatury i mogą tolerować niższe temperatury niż w przeszłości.
Kleszcze to pasożytnicze pajęczaki, które żywią się krwią ssaków, ptaków i innych zwierząt. Rozprzestrzeniają wiele poważnych chorób, w tym boreliozę, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i wiele innych. Warto więc zastanowić się nad odkleszczeniem swojego podwórka lub ogrodu.
Sprawdzanie kleszczy u zwierząt
Psy są bardzo podatne na ukąszenia przez kleszcze i choroby przenoszone przez kleszcze, ale mogą nie wykazywać oznak choroby do 7-21 dni po ukąszeniu. Dlatego zalecane jest stosowanie wskazanych przez weterynarza produktów zapobiegających kleszczom u psów i kotów, nawet zimą, jeśli będą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.
W cieplejsze dni, po wyjściu na zewnątrz, codziennie sprawdzaj zwierzęta pod kątem kleszczy i usuwaj je we właściwy sposób. Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że twoje zwierzę zostało ugryzione przez kleszcza, uważnie obserwuj je pod kątem zmian w zachowaniu lub apetytu i skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz objawy.
Twoje zwierzęta mogą wnosić kleszcze do środka
Jeśli Twój zwierzak zbiera kleszcze w ciepłe dni, może przynosić je do Twojego domu, co również naraża Twoją rodzinę na ryzyko ukąszenia przez kleszcze.
Aby zmniejszyć ryzyko, że Twój zwierzak złapie kleszcze, unikaj chodzenia z nimi i nie pozwalaj im bawić się w trawiastych, zarośniętych i zalesionych obszarach w cieplejsze dni. Aby zmniejszyć liczbę kleszczy na własnym podwórku, zalecane jest również usuwanie ściółki z liści, czyszczenie wysokiej trawy i zarośli, umieszczanie bariery z wiórów lub żwiru o długości między trawnikami i obszarami zalesionymi, utrzymywanie krótkiej trawy i usuwanie starych mebli, materacy, lub innych przedmiotów, które dają kleszczom miejsce do ukrycia. Unikaj również przyciągania dzikich zwierząt na swoje podwórko. Świetnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usług renomowanej firmy DDD np. dddezynfektor.pl.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał klienta