W jakich codziennych rzeczach znajdziemy magnesy?
Chociaż na co dzień raczej ich nie zauważamy, magnesy stanowią ważny element naszego życia. Bez użycia magnesów ferrytowych czy neodymowych, wiele znanych nam urządzeń nie byłoby w stanie poprawnie funkcjonować. Dzisiaj rzucimy nieco światła na ten temat – gdzie używa się magnesów i jakie jest ich znaczenie w przemyśle oraz życiu codziennym?
Magnesy w życiu codziennym
Nasze rozważania odnośnie magnesów i ich występowania w wielu dziedzinach życia zaczniemy od bardziej przyziemnych przykładów. Zastanówmy się – gdzie w naszym domu możemy znaleźć magnesy? W sporej części mieszkań magnesów używa się w formie ozdoby na lodówkę i ten przykład raczej przyjdzie wszystkim do głowy bez większych problemów. Zastosowanie magnesów jest jednak znacznie szersze.
Magnesy stanowią niezwykle ważny element różnych układów elektronicznych. Ich użycie na tym polu jest bardzo szerokie – magnesy możemy znaleźć w głośnikach, słuchawkach, dyskach twardych czy telewizorach. Ciekawym przykładem użycia magnesów są przetworniki, których używa się w gitarach elektrycznych. Przetwornik, którego częścią są zwykle magnesy neodymowe, za ich pomocą odbiera drgania strun, które może następnie przekazać do wzmacniacza.
Nie możemy zapominać także o bardziej praktycznej stronie magnesów. W związku z ich właściwościami przyciągającymi mogą być one bez przeszkód użyte jako element zatrzasków i zamknięć – niezależnie czy chodzi tutaj o szafki, skrzynki czy małe pudełka. Listwy magnetyczne także cieszą się sporą popularnością – to podłużne magnesy mocowane do ściany, które pozwalają na bezproblemowe przechowywanie noży i innych narzędzi kuchennych.
Magnesy w przemyśle – do czego używa się magnesów w fabrykach?
Chociaż magnesy są wręcz niezastąpione w wielu codziennych przedmiotach, rozwijają one skrzydła dopiero w wykorzystaniu przemysłowym. Można wręcz powiedzieć, że spora część branż musiałaby funkcjonować zupełnie inaczej, jeśli nie miałaby dostępu do magnesów. Dlaczego?
Przede wszystkim ze względu na to, jak użyteczne są separatory magnetyczne. Są to urządzenia oparte na magnesach, których głównym zadaniem jest wyłapywanie opiłków i fragmentów metali z różnych produktów. Podczas procesów produkcyjnych, mogą się one dostać praktycznie do każdego wytwarzanego przedmiotu i nieść za sobą poważne ryzyko. Niewielkie fragmenty metali, powstałe chociażby na skutek tarcia występującego na taśmach produkcyjnych, niosą za sobą możliwość pożaru i zanieczyszczenia gotowego produktu.
Magnesy pomagają także dbać o nasze środowisko, usprawniając proces recyklingu. Za ich pomocą można oddzielić metale od innych odpadków i znacznie ułatwić segregację. Jeśli mówimy już o wysypiskach śmieci, to można znaleźć tam też jedne z największych, powszechnie wykorzystywanych magnesów, mianowicie chwytaki magnetyczne – służą one przenoszeniu samochodów.
Jak widać po wszystkich powyższych przykładach, zastosowanie magnesów jest bardzo szerokie, zarówno w przemyśle, jak i życiu codziennym. Pamiętajmy o tym, że magnesy muszą być dobrej jakości, żeby spełniać swoje funkcje prawidłowo. Gwarancją magnesów o odpowiednich właściwościach jest sprawdzony producent, taki jak sklep z magnesami Magnepol.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera