Zagęszczarka i ubijarka do gruntu – w czym mogą pomóc?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów zagęszczarek. Co jest ważne przy wyborze konkretnego modelu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiadamy!
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Przede wszystkim warto najpierw odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle są zagęszczarki i ubijarki do gleby. Zaczynając od zagęszczarki do gruntu, jest to urządzenie budowlane wykorzystywane podczas prac, które wymagają utwardzenia różnego rodzaju gruntów, np. asfaltu lub bruku. Choć na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów zagęszczarek, jak między innymi zagęszczarka do kostki czy zagęszczarka do betonu, to wszystkie łączy sposób utwardzania gruntu za sprawą wibracji napędzanych pracą silnika, mimośrodów i pozostałych podzespołów. Z kolei różnicą zagęszczarek jest siła nacisku na podłoże, ciężar oraz sposób prowadzenia. W kwestii ciężaru i siły nacisku, można znaleźć bardzo szeroki zakres – zagęszczarka 90kg do 500kg. Te lżejsze sprawdzą się lepiej w przypadku mniejszego i bardziej miękkiego terenu, podczas gdy zagęszczarka 500kg przyda się przy dużym obszarze i twardym gruncie.
Ubijarka do gruntu również służy do zagęszczania podłoża. Co jednak odróżnia ją od zagęszczarek, to wygląd i przeznaczenie użytkowania. Sprawdzą się przede wszystkim w miejscach o stosunkowo małej i wąskiej przestrzeni, gdzie inne, większe sprzęty mają ograniczony dostęp. Ubijarka do ziemi znajduje więc zastosowanie głównie przy pracach związanych z sieciami kanalizacyjnymi oraz wodociągowymi, przygotowywaniem podłoża na ułożenie rurociągów i kabli czy utwardzenia pod fundamenty.
Aby cieszyć się jak najbardziej skuteczną i wydajną ubijarką lub zagęszczarką należy sprawdzić parę parametrów, od których zależy późniejsza satysfakcja z zakupu.
- siła odśrodkowa – wyraża się ją w kN, oznacza energię, którą wytwarzają wibracje urządzenia, im większa siła tym większa głębokość, na której działa.
- rozmiar płyt wibracyjnych – większe powierzchnie będą wymagały większych płyt, natomiast analogicznie niewielki obszar mniejszych.
- silnik – jeden z najważniejszych elementów zagęszczarki, a także ubijarki, jako że to właśnie ta część odpowiada za napędzanie maszyny.
- częstotliwość wibracji – wyższy poziom wibracji na minutę oznacza, że urządzenie będzie poruszało się z większą szybkością, dlatego też tego typu sprzęt powinien być obsługiwany przez osoby doświadczone.
Do wyboru zagęszczarki czy też ubijarki gruntu należy podejść w taki sam sposób, jak do wyboru innych sprzętów budowlanych. Najważniejszym czynnikiem podczas dokonywania wyboru jest to, do jakich prac będzie wykorzystywane urządzenie. Inny sprzęt przyda się do utwardzania kostki brukowej, inny do ubijania fundamentów, a jeszcze inny do zagęszczania gruntu pod budowę dróg czy kanalizacji. Mając na uwadze te czynniki, z pewnością dokonasz przemyślanego zakupu skutecznego urządzenia.
źródło: artykuł partnera