Artykuł SponsorowanyDomRemonty Dróg

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Jeśli znalazłeś korzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC, podpisanie umowy to zdecydowanie za mało. Musisz pamiętać także o tym, aby wypowiedzieć wcześniejszą polisę. Jest to bardzo ważne – jeśli tego nie zrobisz, to będziesz opłacać równocześnie dwie składki. Dowiedz się, jak prawidłowo wypowiedzieć umowę OC i jak poinformować o tym dotychczasowego ubezpieczyciela.

 

W jaki sposób wypowiedzieć umowę OC?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno określa sytuacje, w których wypowiedzenie umowy dotychczasowej polisy jest możliwe. W tym celu należy sporządzić odpowiednio skonstruowane pismo. Do agenta ubezpieczeniowego / towarzystwa ubezpieczeniowego można dostarczyć je osobiście, wysłać drogą elektroniczną lub pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego.

Każdy dokument niezbędny do wypowiedzenia umowy OC powinien zawierać następujące informacje:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • numer aktualnej polisy,
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • dane osobowe ubezpieczającego,
  • model, markę i rok produkcji pojazdu,
  • własnoręczny podpis.

Wypowiedzenie OC powinno zawierać również odniesienie do konkretnej klauzuli umowy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W jakich sytuacjach można zrezygnować z ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego wypowiedzenie go jest możliwe jedynie w określonych przypadkach. Jednym z nich jest rezygnacja z dotychczasowej polisy przed końcem jej ważności.

Ubezpieczenie OC jest zawierane na okres 12 miesięcy. Jeśli chcesz kupić nowe u innego ubezpieczyciela, to niezbędne jest złożenie rezygnacji. W przeciwnym razie automatycznie się przedłuży. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. W przypadku podwójnego ubezpieczenia możesz zrezygnować z jednej z polis. Pamiętaj jednak, aby zrobić to jak najszybciej.

Z OC możesz zrezygnować także wtedy, gdy nabyłeś pojazd z rynku wtórnego. Jeśli nie chcesz kontynuować wykupionej przez poprzedniego właściciela polisy i chcesz nabyć nową, to musisz złożyć wypowiedzenie. To bowiem wyłącznie od Ciebie – jako nowego właściciela – zależy, z jakiego ubezpieczenia będziesz korzystać.

Jeśli szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie OC, skorzystaj z porównywarki ofert, którą znajdziesz na stronie https://porownywarkowo.pl/. Jest to wygodny sposób na to, aby szybko porównać kilka ofert i wybrać taką, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna.

Ubezpieczenie OC – kiedy przestaje obowiązywać?

Twoja polisa OC przestanie obowiązywać wtedy, gdy złożysz wypowiedzenie umowy. Istnieje jednak jeszcze kilka innych sytuacji, gdy ubezpieczenie to przestaje być ważne. Najistotniejsze z nich to:

  • kradzież samochodu,
  • ogłoszenie upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
  • oddanie pojazdu na złom,
  • wyrejestrowanie samochodu w kraju i zarejestrowanie go poza granicami Polski.

W tych konkretnych sytuacjach wykupione ubezpieczenie OC przestaje obowiązywać, a Ty możesz ubiegać się od towarzystwa o zwrot części zapłaconej składki.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button