BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacje

To był najdłuższy sezon grzewczy. Aż trudno uwierzyć, ile trwał

To był najdłuższy sezon grzewczy w Polsce. Trwał niemal 8,5 miesiąca. I te podwyżki! Najnowsze dane spółki Tauron dla woj. śląskiego.

Ponad 8 miesięcy, dokładnie – 8,3 miesiąca. Tyle trwał sezon grzewczy w Polsce 2022/2023. Tauron w czerwcu ogłosił: zakończyliśmy sezon grzewczy. I wylicza, że trwał aż 254 dni! To rekord, bo zazwyczaj sezon grzewczy w Polsce trwa 7 – 7,5 miesiąca. Przynajmniej w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Pamiętacie? Tym razem kaloryfery włączaliśmy już we wrześniu, bo było zimno. I grzaliśmy nawet w maju, bo też było zimno. Na dodatek w tym czasie były ogromne podwyżki cen za ogrzewanie. Pisaliśmy o tym wiosną, link jest poniżej. Cóż. To był najdłuższy sezon grzewczy w Polsce. I odczują to nasze portfele.

Ile płaci się za ogrzewanie w bloku w 2023?

  • W miastach woj. śląskiego lokatorzy bloków płacą już 5,70 – 6 zł za metr kwadratowy mieszkania.
  • To znaczy, że co miesiąc ogrzewanie 50-metrowego mieszkania kosztuje nawet 300 zł
  • Rocznie to 3600 zł (cały czas mowa o mieszkaniu o pow. 50 mkw)
  • Są miasta w Polsce, gdzie ogrzanie jednego metra kwadratowego kosztuje 8 – 10 zł!

To wszystko przez wysokie ceny węgla, gazu i energii elektrycznej.

 

Czynsze znów w górę. Tak drogo nie było

Kiedy zaczyna się i kończy sezon grzewczy?

– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, nasi odbiorcy indywidualnie decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone. Nie stosujemy konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. W okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa umożliwiająca włączenie lub wyłączenie ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej – mówi Marcin Staniszewski, prezes spółki Tauron Ciepło.

Rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 roku definiuje sezon grzewczy jako „okres w którym warunki atmosferyczne wymuszają dostarczanie ciepła w sposób ciągły do budynków”. 

Tauron Ciepło. Ile GJ produkują?

Z ciepła sieciowego dostarczanego przez Tauron korzysta około 800 tysięcy mieszkańców woj. śląskiego. W skład spółki wchodzą zakłady zlokalizowane w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej oraz jednostki działające lokalnie. Grupa wyprodukowała około 9,3 miliona GJ ciepła. Moc cieplna dostarczana przez Tauron znacząco wzrosła. sprzedaż ciepła w sezonie grzewczym do klientów końcowych wyniosła 11,3 mln GJ.  Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi prawie 2200 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1100 km.

Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców i ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button