Silesia Flesz najnowsze informacje

Poszukiwanie kwiatu paproci, czyli Noc Świętojańska w Gliwicach

Letnia atmosfera, niepowtarzalny klimat, wspólna zabawa i śpiew – 23 czerwca aleja Przyjaźni w Gliwicach zamieni się w miejsce sobótkowych obrzędów. Przed nami pełna atrakcji Noc Świętojańska.

Wywodząca się z kupały – słowiańskiego święta ognia i miłości – noc świętojańska wypada w letnie przesilenie słoneczne. To czas, w którym płonie ogień, dziewczęta puszczają na wodzie zaplecione wcześniej wianki, wszyscy wspólnie tańczą, bawią się i śpiewają. Z tej okazji w piątek, 23 czerwca, w Gliwicach nie zabraknie atrakcji. 

Noc Świętojańska w Gliwicach. PROGRAM

Godz. 19.00 otwarcie letniego tarasu Ruin Teatru Victoria. Będzie można zrelaksować się w przytulnej strefie, a przy okazji zaspokoić głód i pragnienie. Organizatorzy przygotowali tematyczne atrakcje. Na początek – poszukiwanie kwiatu paproci. Niegdyś wierzono, że roślinę tę może znaleźć tylko człowiek sprawiedliwy, a ona zapewni mu szczęście i dostatek.

Po świętojańskich poszukiwaniach – o godz. 20.00 – przyjdzie czas na spektakl. Artystycznych doznań dostarczą publiczności aktorzy gliwickiego Teatru A, którzy zaprezentują „Pieśń Świętojańską”. To opowieść o miłości, w której motywy Edenu, obrzędów sobótkowych, pochwała tańca, pieśń miłosna, obrzędy weselne, a także życie pasterskie splatają się w uniwersalną, malowniczą fabułę.

O część muzyczną Nocy Świętojańskiej zadba Kirszenbaum – zespół prezentujący nie tylko nowoczesną post-rockową muzykę, ale też unikatowe teksty inspirowane literaturą i popkulturą. Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski wchodzą w żartobliwą, tekściarską polemikę z dziełami literatury i ich twórcami, podtrzymując przy tym – niesztampowo – tematykę współczesnej codzienności. Koncert rozpocznie się o godz. 21.00.

Powiązane artykuły

Imprezę zwieńczy specjalny pokaz – podczas nocy świętojańskiej nie może przecież zabraknąć blasku świateł! O godz. 22.22 zaprezentują się tancerze ognia Azislight. 

Wstęp na wszystkie atrakcje w ramach Nocy Świętojańskiej jest bezpłatny. 

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button