Artykuł SponsorowanyBiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Inwestycja warta przemyślenia! Małe domy parterowe lepsze niż większe mieszkania?

Dla wielu inwestorów stających przed decyzją o budowie domu kluczowe są dwie sprawy – koszty realizacji marzeń i ich tempo. Liczyć się będą dla nich przede wszystkim te projekty domów, które można wybudować szybko i stosunkowo niskim nakładem finansowym. Dlatego coraz częściej wybierane są projekty małych domów parterowych, których budowę można zamknąć w czasie jednego sezonu. Co decyduje o popularności małych parterówek?

 

 

Dom przy Bukowej 14
Dom przy Bukowej 14 (fot. GaleriaDomów)

Dlaczego mały bungalow to dobry pomysł na szybkie zamieszkanie w domu?

Małe domy, a w zasadzie projekty niewielkich domów parterowych oferują przystępność i pełną swobodę użytkowania. Co świadczy o takich zaletach? Ze względu na swoją konstrukcję, bez schodów, są komfortowe dla osób starszych i tych, którzy z różnych przyczyn mają trudności z poruszaniem się. Nieobecność stopni eliminuje komplikacje związane z pokonywaniem różnicy się między piętrami. Parterowe budynki typu bungalow, to także odpowiednie projekty domów dla rodzin z najmniejszymi dziećmi, gdzie schody stwarzają niebezpieczeństwo. Dzieci, zwłaszcza te, które jeszcze raczkują lub uczą się chodzić, są zainteresowane wszelkimi zakamarkami, schodami i przeszkodami do pokonania. Dlatego schody w każdej formie, są dla nich atrakcyjne i stanowią pole eksploracji, co ma finał często z nie najlepszym skutkiem.

Parterowe domy, o niewielkiej powierzchni użytkowej, zazwyczaj charakteryzują się zwartą i prostą konstrukcją. Ich wnętrze oparte jest o czytelny podział na strefę dziennej aktywności, obejmującą otwartą kuchnię i salon, oraz strefę nocną z sypialniami oraz zapleczem sanitarnym. Jeśli mówimy o małych parterówkach, których powierzchnia użytkowa mieści się między 60-80 m², to oprócz otwartego salonu posiadają one najczęściej 2 lub 3 pokoje, które można wykorzystać jako pokoje dla dzieci i sypialnię główną, a czasem gdy jest potrzebny to również gabinet.

Na takiej powierzchni możemy zmieścić z powodzeniem trzy niewielkie pokoje, kotłownię z miejscem na pralnię, a nawet – poza główną łazienką – dodatkową toaletę, lub samo WC. Nie możemy zapominać, że mówimy tu tylko o powierzchni użytkowej. Każdy dom dysponuje dodatkową powierzchnią usłużną wobec części mieszkalnej. W niektórych przypadkach może to być garaż, w innych wielofunkcyjna kotłownia. Za każdym jednak razem, gdy analizujemy projekty domów parterowych, musimy pamiętać o ekstra przestrzeni, którą oferuje nam strych. Może on przybrać najróżniejsze formy, w zależności od upodobań inwestora i sposobu jego wykorzystania. Nieużytkowe poddasze może być takie jedynie z nazwy i na samym początku przygody z własnym domem. W każdym momencie, w przypadku zwiększenia się potrzeb mieszkaniowych rodziny, może ono z powodzeniem odzyskać dla nas dodatkowe metry kwadratowe powierzchni użytkowej.

Dom przy Bukowej 44 – rzut parteru
Dom przy Bukowej 44 – rzut parteru (fot. GaleriaDomów)

Tanie w zakupie, ekonomiczne w budowie, oszczędne w utrzymaniu.

Małe projekty parterowych domów charakteryzują się jeszcze jedną cechą decydująca o ich popularności – są ekonomiczne w budowie i łatwe w realizacji! Ekonomiczne, ponieważ nie musimy budować drugiego piętra ani wykańczać zaplanowanych tam pomieszczeń. Szybkie i nie stwarzające problemów w trakcie realizacji, gdyż zazwyczaj budynki o niewielkiej powierzchni posiadają regularne kształty i jednolitą, prostą formę. To propozycje domów o prostej geometrii, zazwyczaj oparte na planie kwadratu lub prostokąta o regularnych bokach. Niewielkie parterowe bungalowy dają się wybudować szybko i przy niewielkich kosztach, co sprawia, że coraz powszechniej są preferowane przez inwestorów. Ci z kolei decydują się na mały dom parterowy zamiast mieszkania. Cena zakupu i budowy domu (przy założeniu, ze posiadamy już działkę) w wielu sytuacjach okazuje się sporo niższa w przypadku domu jednorodzinnego.

Przy wyborze projektów małych parterowych domów, decydujemy się na inwestycję, która nie jest skomplikowana logistycznie, nader kosztowna finansowo oraz nie zabiera zbyt wiele, tak cennego w trakcie budowy, czasu. Materiały i technika wykonania zależy w tym przypadku od preferencji inwestorów oraz aktualnej dostępności i kosztów materiałów budowlanych w okolicy.

Nie ma w tym przypadku złych wyborów, każdy przyspieszy spełnienie naszego największego pragnienia – jak najszybszego zamieszkania we własnym domu.

Dom przy Przyjemnej 2 bis
Dom przy Przyjemnej 2 bis (fot. GaleriaDomów)

Na pytanie, czy warto przemyśleć inwestycję w mały domek parterowy zamiast zakupu mieszkania w bloku odpowiedź wydaje się oczywista. Warto, ale są pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim musimy się dobrze zastanowić wybierając konkretne projekty domów. Nie wszystkie małe domy mogą być tanie i szybkie w budowie. Dobrze jest usiąść wraz z architektem, który będzie prowadził naszą budowę i wybrać taki, który proponuje optymalne rozwiązania funkcjonalne i konstrukcyjne. Jeśli zależy nam na taniej budowie, zwracajmy uwagę na geometrię dachu, wybierając projekty domów z dachem dwuspadowym. Mniej zapłacimy za wykonanie więźby i pokrycia dachowego oraz łatwiej będziemy mogli wykonać ewentualną adaptację poddasza na cele mieszkalne.
Ekonomiczne i oszczędne w utrzymaniu projekty domów znajdziecie na GALERIADOMOW.PL

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button