Rynek pracy w Katowicach – kto będzie miał problemy ze znalezieniem pracy?
Dostępna jest już najnowsza analiza zapotrzebowania na siłę roboczą w województwie śląskim. Na rynku pracy w Katowicach zauważa się wyraźny spadek ofert pracy dla kilku grup pracowników w 2024 roku. W jakich zawodach obserwuje się deficyt zatrudnienia? Szczegóły poniżej.
Praca w Katowicach – jak wygląda aktualny rynek pracy?
Z danych udostępnionych przez „Barometr Zawodów” jasno wynika, że w stolicy województwa śląskiego, tak jak w 2023 roku, w żadnej profesji nie powinno dojść do nadwyżek kandydatów chętnych do pracy. Oznacza to, że katowiccy pracodawcy będą w stanie zatrudnić pracownika o dowolnej specjalizacji.
Największe problemy ze znalezieniem pracy w Katowicach mają osoby długotrwale bezrobotne, młodzi pracownicy do 30 roku życia oraz starsi katowiczanie powyżej 50 roku życia.
Praca Katowice – jakie branże dotknie deficyt zatrudnienia?
Zgodnie z prognozami badania, psycholodzy i psychoterapeuci przestali być grupą zawodową o dużym potencjale zainteresowania ze strony pracodawców w Katowicach. Niemniej jednak tego rodzaju specjaliści mogą wciąż liczyć na duże zapotrzebowanie na rynkach pracy w Tychach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej i całym powiecie mikołowskim.
W Katowicach mniej potencjalnych miejsc zatrudnienia czeka także na specjalistów z branży IT. Spadek ofert pracy dotknie analityków, testerów, projektantów i administratorów baz danych. Pracownicy IT na lokalnym rynku pracy pozostają zatem w równowadze pomiędzy podażą a zapotrzebowaniem na pracownika.
Aktualne ofert pracy oraz opinie o pracodawcach w Katowicach dostępne na Gowork.pl pokazują deficyt zapotrzebowania również na specjalistów z branży budownictwa, automatyki, elektroniki i robotyki. Z mniejszą ilością ogłoszeń w stolicy Śląska muszą pogodzić się także pracownicy branży usługowej. Fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, sprzedawcy i kasjerzy to grupy zawodowe, których będzie się mniej poszukiwało niż w ubiegłym roku.
Jak kształtuje się wynagrodzenie w Katowicach?
Jak pokazują dane za styczeń, w 2024 roku średnie wynagrodzenie w Katowicach wyniosło nieco ponad 7700 zł brutto. Kto może liczyć na wyższe wynagrodzenie? Przede wszystkim mężczyźni oraz kadra zarządzająca. Większe wynagrodzenia dotyczą branży logistycznej, finansowej, IT oraz marketingu. Kobiety i osoby młode zarabiają statystycznie mniej. Szkolnictwo, kultura, usługi i handel – to sektory generujące najniższe zarobki.
Wynagrodzenie w Katowicach zależy od branży oraz doświadczenia. Początkujący, tzw.juniorzy, bez względu na branżę mogą liczyć na zarobki od 3000 do 5000 tysięcy złotych brutto. Rozwój zawodowy i kolejne awanse wpływają na wzrost wynagrodzenia, które w przypadku specjalistów najwyższego szczebla może wynosić nawet 20 000 tysięcy złotych brutto.
Lokalny rynek pracy w Katowicach jest wciąż dynamiczny, pełen nowych trendów, perspektyw i zagrożeń obserwowanych w wielu branżach. Prognozy na 2024 rok rzucają nowe światło na profesje, które powoli przestają być wiodącym kierunkiem zawodowym w województwie śląskim.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany