Suszarki do prania – jak uniknąć uszkodzenia odzieży?
Posiadacze suszarki bębnowej z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z jej użytkowania. To zdecydowane ułatwienie domowych obowiązków. Jednak z drugiej strony narastają głosy straszące o ryzyku niszczenia suszonych ubrań. To zagrożenie skutecznie odstrasza od zakupu. Przedstawiamy, czy jest ono realne. A dodatkowo radzimy, jak uniknąć uszkodzenia odzieży podczas suszenia.
Dlaczego odzież się kurczy i przedwcześnie niszczeje?
Wykorzystywanie suszarki do prania może zwiększyć ryzyko kurczenia ubrań. W produkcji tekstyliów wykorzystywane są rozciągliwe włókna. Zarówno wysoka temperatura, kontakt z wodą, jak i zbyt szybka praca pralki sprawiają, że włókna tracą swoją pierwotną strukturę. Nieodpowiednio dopasowane parametry, które nie są zgodne z zaleceniami producentów sprawiają, że odzież ulega uszkodzeniu i deformacji. Nie jest to wina samego urządzenia, ale problem wynikający z nieprzestrzegania wskazań umieszczonych na metkach. Pozbycie się tradycyjnej suszarki do prania nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niektóra odzież i elementy garderoby mogą być suszona wyłącznie tylko na niej i dostępne na stronie: https://www.mediaexpert.pl/agd-male/prasowanie-i-pielegnacja-ubran/suszarki-do-bielizny są niezastąpione.
Jak uniknąć uszkodzenia odzieży?
Kurczenie i przedwczesne niszczenie odzieży może wynikać zarówno z nieodpowiedniego prania, jak i suszenia ubrań. Koniecznie należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metkach, które jednoznacznie wskazują jak dbać o odzież. Przedstawiają, jak należy je prać, suszyć, a także, czego nie można z nimi robić. Zobrazowane są za pomocą prostych piktogramów. Kluczowe jest przestrzeganie informacji związanych z temperaturą prania i suszenia. W przypadku wystąpienia obaw, lepiej zdecydować się na niższą temperaturę. Niektórzy producenci decydują się na wcześniejsze skurczenie produktu, aby ten proces nie odbył się po zakupie.
Odpowiednio rozdzielaj odzież przed praniem i suszeniem
Bardzo dobrym nawykiem jest umiejętność sortowania odzieży na kolory i dopuszczalną temperaturę prania i suszenia. Wiele urządzeń posiada programy dedykowane dla danych tkanin. W przypadku korzystania z nich koniecznie sugeruj się tym podczas rozdzielania. Dodatkowo zawsze sprawdź, czy dla danego cyklu automatyczna temperatura jest zgodna z zaleceniem producenta. Ponadto warto zweryfikować, czy podporządkowano odpowiednią prędkość wirowania. Mniejsza temperatura i wolniejsze wirowanie pozwalają na zapewnienie delikatniejszego prania, a to skutkuje mniejszym ryzykiem uszkodzenia i kurczenia odzieży. Koniecznie zwróć uwagę, czy na metce nie widnieje informacja o praniu ręcznym. Jest to metoda niezwykle pracochłonna, jednak w niektórych sytuacjach jedyny dopuszczalny sposób prania. Równolegle korzystanie z suszarki bębnowej jest wówczas zabronione.
Czy każdą odzież można suszyć w suszarce do prania?
Informacje z metki są istotne nie tylko przed praniem, ale również przed suszeniem. Producenci mogą zastrzec, że ubrania nie nadają się do suszenia w suszarce. Wówczas nie warto próbować łamać tego zakazu. Suszenie należy mądrze rozplanować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W odniesieniu do odzieży, którą można suszyć w suszarce, należy zwrócić uwagę na wartość dopuszczalnej temperatury. Zbyt wysoka temperatura doprowadza do kurczenia odzieży. Warto wykorzystywać specjalne programy dostosowane pod konkretne materiały. Odzież, którą nie można suszyć w suszarce bębnowej należy suszyć tradycyjnie. Rozprostowaną odzież należy rozwieszać z odpowiednimi odstępami, aby zapewnić wymaganą wentylację.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany