KrajRegion

Czym jest korytarz ratunkowy i jak powinien wyglądać? WYJAŚNIAMY [WIDEO]

Korytarz ratunkowy to umowny pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych czyli policji, straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego, ale także dla służb autostradowych, a nawet lawet i pozostałych służb, których jest jak najszybsze udrożnienie korku. Wielu kierowców nadal nie wie jak zachować się w tej sytuacji. Pojazd z włączonymi sygnałami dźwiękowymi budzi w nich popłoch. Widzisz pojazd uprzywilejowany – pozwól mu możliwie szybko przejechać.

 

 

Kto dźga nożami polityków? Ostra afera na Śląsku! TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Wielu kierowców nadal nie wie jak zachować się w sytuacji, kiedy widzi pojazd z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Taki pojazd budzi w kierowcach niejednokrotnie popłoch.

Widzisz i słyszysz karetkę, radiowóz, pojazd uprzywilejowany – pozwól możliwie szybko przejechać!

Najprostszym sposobem jest utworzenie tak zwanego tunelu ratunkowego. Starajmy się jak najszybciej zjechać do lewej lub prawej krawędzi jezdni. Ułatwi to bezkolizyjny przejazd bez konieczności ciągłego hamowania przez kierowcę karetki lub innego pojazdu uprzywilejowanego.

Apelujemy by kierowcy z rozsądkiem zachowywali się na drodze. Nagłe hamowanie, zatrzymanie pojazdu w miejscu i tym samym tamowanie przejazdu nie należy do rzadkości. Nie mamy nawyków spokojnego, bezpiecznego zjechania na bok.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Budka uderza w Ziobrę! „Ten człowiek śmie mówić o honorze?!”

Premier Morawiecki i policjant Morawiecki. Szef rządu spotkał swojego sobowtóra na Śląsku! [ZDJĘCIA]

Mirek Szołtysek – to już 30 lat na scenie! Jubileuszowy koncert już 18 stycznia w ChCK

Liczy się każda minuta!

Najważniejsze podczas wypadku jest jak najszybsze udzielenie pomocy ofiarom, czyli im szybciej służby ratownictwa dotrą na miejsce zdarzenia tym szanse na przeżycie osób poszkodowanych są większe – nawet o połowę! Często też bywa tak, że jak dotrą szybko to tego kogoś da się uratować, a w przeciwnym razie można czekać już tylko na karawan.

Jeżeli jezdnia jest jednokierunkowa dwupasowa to będąc na lewym pasie należy dojechać, zbliżyć się maksymalnie do lewej strony. Jeżeli podczas zatoru jesteśmy na prawym pasie to zbliżamy się maksymalnie do prawej strony.

Czym jest korytarz ratunkowy i jak powinien wyglądać? WYJAŚNIAMY
Czym jest korytarz ratunkowy i jak powinien wyglądać? WYJAŚNIAMY
Co zrobić w przypadku gdy jezdnia ma więcej niż dwa pasy?

Przede wszystkim zawsze należy pamiętać, że korytarz ratunkowy powinien przebiegać z prawej strony aut stojącym na skrajnym lewym pasie – reszta aut, na kolejnych pasach daje ostro pod prawą krawędź jezdni. Aby to łatwiej zapamiętać – coś jakby lewy jest tylko jeden pas a reszta to prawe pasy. Lewy do lewej, a prawe do prawej krawędzi – pas ratunkowy pomiędzy.

Ponadto przypominamy, że kierujący podczas jazdy w każdym momencie ma obowiązek zachowywać ostrożność. Do tej zasady ma również zastosowanie takie zachowanie kierującego, aby również słyszał sygnały nadawane z zewnątrz przez kierujących innymi pojazdami (sygnał ostrzegawczy – klakson lub sygnały ostrzegawcze pojazdów uprzywilejowanych).

Źródło: Policja Śląska

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close