Artykuł SponsorowanyBiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

5 zalet programów lojalnościowych dla firm eCommerce

5 zalet programów lojalnościowych dla firm eCommerce. Programy lojalnościowe to popularne rozwiązanie dla dużych i małych firm. W dzisiejszych czasach są stosowane niemal wszędzie. Dlaczego tak wiele z nich decyduje się na tę formę nagradzania klientów? Cóż, popyt generuje podaż. Klienci chcą być nagradzani za lojalność i niejednokrotnie wręcz wymagają tego od firm.

 

 

5 zalet programów lojalnościowych dla firm eCommerce. Sprawdźcie to. Czy słusznie? Zazwyczaj tak. Z racji wielkiej konkurencji na rynku, o klienta trzeba zabiegać. Korzyści leżą na szczęście po obu stronach – klienta i firmy. Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom programów lojalnościowych!

Uniwersalność form programów lojalnościowych

Program lojalnościowy może mieć różne formy. Najczęściej rozdaje się użytkownikom punkty, za które kupują oni rzeczy dostępne w ofercie. Pozwala im to wybrać najbardziej odpowiednie i przydatne nagrody.

Zakres wykorzystania punktów lub innych nagród z programu lojalnościowego trzeba oczywiście ograniczać. Jeśli firma nie może sobie pozwolić na darmowe prezenty, może obdarować ulubionych klientów zniżkami – na całe zakupy lub na towary dedykowane konkretnym osobom na bazie historii ich transakcji.

W niektórych przypadkach, klienci mogą też liczyć na wyjątkowe traktowanie. Szybsza realizacja usług, wygodny zwrot towaru lub priorytetowy kontakt z obsługą powinny zapewnić firmie wielu wiernych fanów.

W przypadku wielkich producentów możliwe są też spotkania tematyczne. Dadzą odbiorcom poczucie bycia częścią elitarnej grupy.

Obopólny zysk

Programy lojalnościowe zachęcają nieraz, by zapraszać kolejne osoby do zakupów. Znajomy klienta może skorzystać ze specjalnego linku lub podać mail osoby polecającej podczas rejestracji. Wiele firm oferuje nagrody dla obu stron – polecającej i dołączającej. W ten sposób stały i nowy klient mogą zyskać niedostępną na co dzień ofertę.

Trzeba tu jednak wprowadzać ścisłe ograniczenia tak, by osoba polecająca nie uzyskała przesadnie wielu nagród. Brak kontroli może prowadzić do nieuczciwego wykorzystywania bonusu oraz uciążliwego namawiania innych do rejestracji itd. Wbrew pozorom jest to szkodliwe także dla samej firmy – przekłada się to na mniejsze zadowolenie klientów, brak zaufania do usług danego przedsiębiorstwa i oczywiście spore wydatki.

Dawniej problemem było też masowe zakładanie kont. Aktualnie użytkownicy stron przechodzą bardziej szczegółowe weryfikacje. Mają one m.in. za zadanie chronić bezpieczeństwo firmy i klientów, jednak pomaga również przeciwdziałać nieuczciwym praktykom.

Reklamowanie firmy

Popularność firmy rośnie dzięki programom lojalnościowym na kilka różnych sposobów. Najbardziej oczywisty to wysokie oceny sprzedawcy i polecanie programu lojalnościowego przez klientów. Informacje są rozpowszechniane w social mediach i na portalach opisujących aktualne oferty promocyjne.

Opcja zapraszania znajomych pozwala firmie zyskać nowych i wartościowych dla biznesu klientów, ponieważ warunkiem uzyskania nagrody jest zwykle dokonanie zakupu przez nowego użytkownika. Robiąc to raz, może się on przekonać o jakości towarów i nabrać chęci do dłuższej współpracy.

Nagrody z programów lojalnościowych są czasem wizytówką firmy. Mogą to być specjalne, niedostępne poza programem prezenty, opatrzone logo lub produkowane specjalnie na potrzebę programu. Jeśli ich wykonanie spodoba się klientom, będą oni prawdopodobnie dokonywali kolejnych zakupów w danej firmie, nawet jeśli jej ceny nie będą najniższe na rynku.

Głębsze poznanie klienta

Program lojalnościowy umożliwia poznanie potrzeb i gustu klientów. Obserwując ich transakcje, firma może zbierać dane na temat najchętniej kupowanych produktów oraz sprawdzić, po które z nich klienci wracają, a które są raczej nabywane raz. Być może część z nich ma wady niedostrzeżone dotąd przez sprzedawcę? A może zwyczajnie nie spełniają one oczekiwań?

Zyskując takie informacje, firma może zmienić nieco swoją ofertę, obniżając ceny lub edytując opisy tak, żeby lepiej ukazywały specyfikę produktów. Poprawia się wówczas jakość usług. Z części produktów może wręcz zrezygnować. Jednak warto zatrzymać w ofercie te produkty, które są popularne wśród stałych klientów. Może to być świetnym powodem do zakupu innych towarów od tej samej firmy.

Ustalenie grupy docelowej

Firma nie może kierować swoich usług do całego rynku. Ustalenie odpowiedniej grupy odbiorców może dać jej sporą przewagę. Obserwacja uczestników programu lojalnościowego pomoże zweryfikować, do kogo warto kierować ofertę, gdzie ją reklamować i jakich grup unikać.

Programy lojalnościowe są z reguły szczególnie opłacalne na samym początku funkcjonowania firmy. Ustalanie grupy docelowej musi być działaniem długookresowym. Zarząd firmy musi dowiedzieć się, jak klienci reagują na poszczególne zmiany lub udogodnienia, kiedy chętniej dokonują zakupów itd.

Program lojalnościowy jest niezastąpionym źródłem informacji, ponieważ nie bierze pod uwagę jednorazowych transakcji, które mogą zależeć od promocji, reklamy, aktualnego deficytu na dany produkt… Jest stosunkowo obiektywny i prosty w analizie.

 

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button