AlarmRegionWiadomość dnia

Barszcz Sosnowskiego atakuje! Groźny chwast znowu obrasta Śląsk! [WIDEO]

Groźny Barszcz Sosnowskiego do wycięcia. Dzisiaj niebezpieczna roślina została usunięta z terenu w Katowicach , który zgłosili mieszkańcy.

 

 

Czytaj także: Tajemniczy i superszybki samolot nad Śląskiem! Co to takiego?

-Dzieci chodzą i ganiają się po tym wysypisku Gdzie są rodzice? Niech ich pilnują, bo są wakacje, naprawdęmówi Urszula Pawlak, mieszkanka Katowic.

Nawet sama likwidacja rośliny musi być prowadzona ostrożnie. Najlepiej robić to gdy jeszcze nie jest aż tak wysoka. Jednak nad inwazyjnym gatunkiem niełatwo zapanować.

– Za każdym razem, kiedy mamy zgłoszone nowe miejsce dodajemy je do bazy. Zawsze na początku wiosny udajemy się w to miejsce. Jak tylko widzimy, że barszcz zaczyna rosnąć, od razu go usuwamy, żeby niwelować to zagrożenie, które się pojawia. Oczywiście, zachęcamy dalej mieszkańców, żeby zgłaszali nam te tereny dlatego, że tę bazę też powiększamy. Jeżeli są tereny, które już znamy, też ich informujemy o tym, że tam byliśmy lub będziemy, żeby na bieżąco to wycinać. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną toksyczną. Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że to jest roślina, do której pod żadnym pozorem nie należy podchodzić, dotykać mówi Michał Szafraniec, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Barszcz Sosnowskiego atakuje! Groźny chwast znowu obrasta Śląsk!
Barszcz Sosnowskiego atakuje! Groźny chwast znowu obrasta Śląsk!

Dotknięcie może skutkować bardzo groźnymi oparzeniami nawet pierwszego i drugiego stopnia.

-Reakcja może pojawić się z pewnym opóźnieniem po ponownej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. To właśnie takie zmiany piekące, odczucie pieczenia o różnym nasileniu bólu wręcz przy silniejszych podrażnieniach. Później pojawiają się zmiany skórne, które z czasem przebarwiają się i pozostawiają na skórze ciemne plamy. Aż do nawet konsekwencji, o których czytamy w różnych źródłach, prowadzące do nowotworowych zmian w późniejszym okresie – mówi prof. Barbara Tokarska-Guzik, Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ.

Osoby czułe na chemiczne działanie, mogą reagować na Barszcz Sosnowskiego nawet tylko przebywając w pobliżu. W słoneczne i upalne dni roślina wydziela olejki, które u niektórych powodują podrażnienie układu oddechowego.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Przystań Ocalenie zalana! Pomagają zwierzętom, teraz sami potrzebują pomocy! [WIDEO]

Rozwój Katowice reaktywacja! Piłkarze z Katowic wracają do rozgrywek!

Normalność wraca do przedszkoli i żłobków? Teraz mogą przyjąć więcej dzieci

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close