KrajRegionWiadomość dnia

Będzie nowy dowód osobisty. Będzie zawierał nasz odcisk palca [WIDEO]

W obiegu jest już kilka wzorów dowodów osobistych. Niedługo zajdą w nich kolejne zmiany. Dwa lata po wprowadzeniu e-dowodu rząd przygotowuje kolejną nowelizację. Dotychczasowe funkcje zostaną jednak utrzymane.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Dzięki temu możemy nie używać profilu zaufanego. Musimy mieć jedynie czytnik do e-dowodów i możemy załatwić na przykład zameldowanie, uzyskać odpis aktu urodzenia czy załatwić świadczenie 500 plus – mówi Rafał Zawartka, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Już jest załatwione. Szybko poszło. Nie trzeba było nigdzie iść. Wystarczyło kilka kliknięć – tak w spocie reklamowym państwo zachęcało do złożenia wniosku o dowód osobisty w 2019 roku. Wiele osób, mimo opcji załatwienia sprawy przez internet, robiło to w tradycyjny sposób – przy okienku. Nowy dowód już nie będzie dawał takiej możliwości. Nie obejdzie się bez wizyty w urzędzie.

 Będzie nowy dowód osobisty. Będzie zawierał nasz odcisk palca
Będzie nowy dowód osobisty. Będzie zawierał nasz odcisk palca

-Odcisk palców dowodu to będzie poszerzona warstwa elektroniczna. Jeśli chodzi o warstwę graficzną będzie dodatkowo pobierany podpis własnoręczny posiadacza dowodu osobistego. To właśnie wiąże się z tym, że będzie wymagane osobiste stawiennictwo osoby w urzędziemówi Patrycja Pałka, UM Katowice.

Nowy dokument m.in. dzięki odciskowi palca, ma być bezpieczniejszy i będzie dostosowany do wymogów Unii Europejskiej.

-Zabezpieczone kryptograficznie dane, których gołym okiem nie widać, a można je zobaczyć za pomocą czytnika oraz te parametry biologiczne, a więc zapisane na chipie w znacznym stopniu wyeliminują możliwość fałszerstw tego dokumentu, co wiąże się jednocześnie z tym, że ograniczy się pole do nadużyć w postaci wykorzystania takiego dowodu osobistego w procesie kredytowym – mówi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz, Ekspert biura Informacji Kredytowej.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe mają zostać wprowadzone 2 sierpnia.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

20 milionów szczepień do końca kwietnia? Rząd ambitnie o planie szczepień na covid-19

Masowe szczepienia mogą być wreszcie naprawdę masowe! Śląsk i Zagłębie

Krzysztof Szwed, Bogdan Tyc, Lucjan Czerny. W krótkim czasie odeszli giganci śląskiej sceny muzycznej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close