reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Bezpłatne badania dla dzieci. W Rybniku i na Stadionie Śląskim

reklama

Po zdrowie u dzieci. I nie tylko to fizyczne, ale również psychiczne. Tylko w najbliższych tygodniach zadbać o to chcą władze Rybnika, a także Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, która bezpłatnie będzie badać dzieci na Stadionie Śląskim. 

W Rybniku zdecydowano, że od marca ruszy program wsparcia zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.

– Brakuje nam tej odnogi związanej z terapią psychologiczną dla dzieci. Mamy wsparcie takie doraźne, które jest w szkole, jest w poradni, ale potem nie było tej dalszej ścieżki. Miasto Rybnik chce zabezpieczyć 400 tys. zł na te terapie – mówi Agnieszka Skupień, Urząd Miasta Rybnik.

Z takiej formy pomocy w Rybniku będzie mogło skorzystać sto dzieci, które będą miały zapewnioną półroczną terapię prowadzoną przez psychoterapeutów. O tym, że dzieci i młodzież mają coraz częściej problemy natury psychicznej świadczy statystyka w pobliskim szpitalu.

reklama

– Około od 5 do 7 dzieci w miesiącu jest przyjmowanych do naszego oddziału po próbach samobójczych. Zdarzały się też miesiące, kiedy liczba tych dzieci wynosiła 10. W skali kraju wiemy, że jest to problem pilny i narastający – mówi dr n. med. Katarzyna Musioł, WSS nr 3 w Rybniku.

W wychwyceniu problemów mogą też pomóc pedagodzy w szkołach. Wtedy mogą poinformować odpowiednie instytucje. Nie zawsze jednak jest to proste.

– Jest to wyzwanie, aczkolwiek każdy przypadek jest inny. Są dzieci, które są otwarte, które mówią o swoim problemie, które dzielą się swoimi problemami z rówieśnikami, z wychowawcą, wtedy nam jest łatwiej zadziałać, bo wtedy wiemy, że coś się dzieje. Ale są dzieci, które nie powiedzą o swoim problemie – mówi Ewa Holdenmajer, pedagog szkolny w SP 9 w Rybniku.

Z problemami, ale tymi fizycznymi, walczyć chce Akademickie Centrum Medyczne AWF Katowice. Na Stadionie Śląskim 23 lutego ruszą bezpłatne badania w zakresie wad postawy i otyłości. Dzieci będą przypisywane do trzech grup. Pierwsza to dzieci zdrowe, druga potrzebujące pomocy.

– To będą dzieciaki, które będą już miały znamiona pewnych wad postawy, jeszcze w niedużym zakresie. Te dzieciaki będą prowadzone przez nas w tematach związanych z rehabilitacją i zahamowaniu pewnych problemów, które będą znamionowały skoliozę – mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Akademickiego Centrum Medycznego AWF Katowice.

Z kolei do trzeciej grupy trafią dzieci z poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogą wymagać na przykład operacji.

Autor: Paweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button