KrajRegion

Bezrobocie w dół, czyli luty na rynku pracy w Polsce

To był dobry miesiąc na rynku pracy. Po sezonowym wzrośnie w styczniu br., w lutym miał miejsce spadek liczby bezrobotnych – o 1,2 tys. osób. – W porównaniu do lutego 2019 r. spadek wyniósł natomiast 95,7 tys. osób. To bardzo dobry wynik – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Jak wynika ze wstępnych danych, liczba bezrobotnych w końcu lutego 2020 r. wyniosła 921 tys. osób i w porównaniu do końca stycznia br. spadła o 1,2 tys. osób (o 0,1 proc.).

– Taka sytuacja, czyli sezonowy wzrost bezrobocia w styczniu, a spadek już w lutym, miała miejsce także w trzech poprzednich latach – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W zestawieniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, w lutym br. spadek wyniósł natomiast 95,7 tys. To spadek o 9,4 proc.  Procentowy spadek liczby bezrobotnych w lutym 2020 r. w porównaniu do stanu z końca stycznia odnotowano w 10 województwach, przy czym najsilniejszy  w województwach: podlaskim – o 1,8 proc. (o 0,6 tys. osób), lubelskim – o 1,4 proc. (o 1,1 tys. osób), kujawsko-pomorskim    – o 1 proc. (o 0,7 tys. osób) i opolskim – o 1 proc. (o 0,2 tys. osób).

-W pozostałych 6 województwach miał miejsce niewielki wzrost liczby bezrobotnych oscylujący w przedziale od 0,1 proc. w województwie podkarpackim do 1,3 proc. w województwie wielkopolskim – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Stopa bezrobocia na poziomie kraju w lutym br. nie uległa zmianie i wyniosła 5,5 proc. W 5 województwach nastąpił jednak spadek stopy bezrobocia o 0,1 punktu procentowego, a w 3 – równie niewielki wzrost (o 0,1 pkt proc.).

– Poziom stopy bezrobocia w lutym br. był o 0,6 punktu procentowego niższy niż w lutym  ubiegłego roku. Począwszy do 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski – podkreśla minister Maląg.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. (wg wstępnych danych) wyniosła 111,6 tys.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Szykuje się fala eksmisji! Najwięksi dłużnicy czynszowi stracą mieszkania! [WIDEO]

Sosnowiec: Tablica tajemniczego Stanisława Jaroszyńskiego znowu zniszczona! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Epidemia koronawirusa: Ponad pół tysiąca osób pod nadzorem. Sytuacja jest stabilna

 

źr. MRPiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close