RegionWiadomość dnia

Bielsko-Biała: Most rządowy wygląda jak pierwowzór z XIX w.

Most na ulicy 11 Listopada upodobnił się do swojego pierwowzoru z XIX wieku. Rekonstrukcja historycznej przeprawy jest jednym z elementów świętowania jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Właśnie kończą się prace rekonstrukcyjne na moście w ciągu ul. 11 Listopada. Zaczęły się 1 lutego, jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że trzeba było je wstrzymać; ponownie prace przy rekonstrukcji podjęto w czwartek 25 lutego.

Najpierw zamontowane zostały aluminiowe konstrukcje kratownic, obecnie trwa montaż dwóch przęseł o długości 21 m, szerokości 0,7 m i wysokości 2,85 m. Konstrukcja będzie podświetlona oświetleniem halogenowym z możliwością zmiany koloru światła.

Most na rzece Białej w ciągu ulicy 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Powstał pod koniec XIX wieku, jako inwestycja rządu galicyjskiego we Lwowie, na miejscu starej przeprawy. To symboliczne miejsce – w przeszłości przechodziła tędy granica Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczypospolitej, po rozbiorach – Śląska Austriackiego i Galicji, a po odzyskaniu niepodległości – województw śląskiego i krakowskiego. Ostatecznie most przestał być miejscem podziału, a zaczął łączyć, gdy 1 stycznia 1951 roku Bielsko i Biała stało się jednym miastem.

źródło: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Aż 5 różnych szczepów koronawirusa na Śląsku! Jest też wariant brytyjski!

Metropolitalna spalarnia śmieci w końcu powstanie? GZM chce, żeby sąd zajął się unieważnieniem uchwały przez wojewodę

Nie wszystko można streamować w sieci. 18-latek pokazał o wiele za dużo!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close