RegionWiadomość dnia

Bielsko-Biała: Nowa siedziba świetlicy Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol

Wyremontowana, jasna i przestronna jest nowa siedziba świetlicy Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol przy ul. Jutrzenki 22 w Bielsku-Białej. Placówka została przeniesiona z lokalu przy ul. Juliana Tuwima 62. W nowej lokalizacji działa od kilku tygodni.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Wcześniej pomieszczenia świetlicy zostały przebudowane i dostosowane do wymogów sanitarno-przeciwpożarowych. Wymiany doczekała się stolarka okienna i drzwiowa, remont przeszły ściany, sufity i podłogi, a toalety zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W świetlicy jest też umeblowany i całkowicie wyposażony aneks kuchenny, a pomieszczenia do zajęć z dziećmi są wydzielone z całości i podzielone na te dla dzieci i dla młodzieży. Koszt przebudowy pomieszczeń świetlicy wyniósł 290.000 zł. Pieniądze pochodziły z kasy miasta.
Do świetlicy uczęszcza trzydzieścioro dzieci, które są pod opieką trojga wychowawców. Prowadzona jest też lista rezerwowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

Placówka przy ul. Jutrzenki 22 jest jedną z jedenastu świetlic Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol, jednostki organizacyjnej miasta Bialska-Białej z prawie dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Statutowym celem Parasola jest wsparcie rodziny i dziecka poprzez prowadzenie właśnie takich placówek. Uczęszczając do nich, dzieci mają zorganizowany czas wolny, mogą rozwijać swoje zainteresowania, biorą udział w zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia i profilaktycznych. Mają też zapewnioną opiekę pedagogiczną i pomoc psychologiczną, pomoc w nauce i posiłek.

W jedenastu placówkach w całym mieście Parasol ma 350 miejsc dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, zamieszkałych na terenie miasta. Świetlice czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Pobyt w nich jest darmowy i dobrowolny.

Świetlica przy ul. Jutrzenki 22 prowadzi działania profilaktyczno-terapeutyczne dotyczące relacji społecznych, postrzegania siebie, rozumienia swoich uczuć i emocji, integracji, tolerancji, profilaktyki uzależnień i przemocy oraz korekcji zaburzonych zachowań. Podopieczni regularnie uczestniczą w zajęciach sportowych. Najstarsi od lat trenują siatkówkę, tworząc drużynę i uczestnicząc w corocznym meczu w ramach autorskiego programu Mądrze, zdrowo, na sportowo – podopieczni Parasola kontra samorządowcy Bielska-Białej. Dzięki uprzejmości władz klubów siatkarskich – BKS Bostik i BBTS – dzieci i młodzież mogą bezpłatnie uczestniczyć w meczach piłki siatkowej i dopingować swoich ulubieńców.
W świetlicy organizowane są różnorodne warsztaty artystyczno-plastyczne, zajęcia rekreacyjno-sportowe, konkursy i wycieczki. Podopieczni uczestniczą w przedsięwzięciach kulturalnych oraz akcjach społecznych.
Wychowawcy bazują na mocnych stronach dzieci, wzmacniają je w obszarach, w których osiągają sukcesy. Dzieciom i ich rodzicom udzielane jest wsparcie pedagogiczne i psychologiczne. W świetlicy dzieci otrzymują pomoc w nauce – to nadrabianie zaległości i pomoc w wykonywaniu zadań domowych. Wychowawcy pomagają też pracować nad poprawą motoryki, pamięci, spostrzegawczości, rozwijaniem umiejętności czytania, pisania i liczenia, a także nauki języków obcych.

źródło: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Aż 5 różnych szczepów koronawirusa na Śląsku! Jest też wariant brytyjski!

Metropolitalna spalarnia śmieci w końcu powstanie? GZM chce, żeby sąd zajął się unieważnieniem uchwały przez wojewodę

Nie wszystko można streamować w sieci. 18-latek pokazał o wiele za dużo!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close