reklama
KategorieWiadomość dnia

Bytom: Grupa pasjonatów odkopywała wejście do schronu, który mieścił 1000 osób [WIDEO]

reklama

Dziś w Bytomiu w okolicach dawnego szybu Krystyna podjęto próbę odkopania wejścia do schronu, który jak wynika z relacji mógł pomieścić nawet 1000 osób. Pracami zajęła się grupa Urbex Team Extreme oraz inni pasjonaci zwiedzania niedostępnych miejsc, których na miejscu nie brakowało.

 


Główny problem z jakim musieli zmierzyć się pasjonaci to fakt, że kilka lat temu tuż przy głównym wejściu do schronu zawalił się żelbetonowy strop tym samym uniemożliwiając dostanie się do środka w tradycyjny sposób.

Aleksander Baryła, Ubex Team Extreme – Podejmujemy próbę odsłonięcia wejścia do schronu na 1000 osób. No sytuacja jest o tyle trudna, że samo główne wejście jest zawalone na odcinku kilku metrów. No i niestety strop z żelbetonu bardzo nam przeszkadza. Postaram się przekopać jakby przez ten zawał, próbowaliśmy też odnaleźć inne drogi wejścia. Na pewno jedno wejście znajduje się od strony czynnego szybu Ewa. Tam Górnik zdradził nam, że jest ono zamurowane ze względów bezpieczeństwa, bo wypada idealnie w szybie. Szukamy cały czas wejść alternatywnych, niestety to nie jest takie proste. Są też odkrycia tuneli technicznych, których jest tu bardzo duża siatka. –

reklama

Jednak mimo trudności poszukiwacze próbowali od zewnątrz ominąć zawał i do schronu dostać się przez sztucznie wykopany tunel.

Andrzej Rota, Bytomski Detektyw Historyczny – Dzisiaj w ogóle chcieliśmy zwrócić uwagę na zabytkowy szyb Krystyna, który niszczeje w oszołamiającym tempie. Do 1945 r. na terenie Szombierek, Bobrka, hrabiowskie zakłady miały cztery potężne zakłady pracy. Były to kopalnia Bobrek, która do dzisiaj fedruje, była karbidownia, po której na powierzchni już nie został ślad, była kopalnia Szombierki i byli też właścicielami EC Szombierki. I EC i szyb Krystyna są wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego, do zabytków nieruchomych. –

Schron pochodzi prawdopodobnie z końca lat 30-tych XX wieku, a ponieważ ówcześnie ta część Górnego Śląska znajdowała się w granicach III Rzeszy, to najpewniej zbudowali go Niemcy.

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Naukowcy są nim przerażeni! Nowy wariant koronawirusa dotarł do Europy!

Rosja – Polska w barażach o Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022

Najpierw odtrąbiono ślub Pawła Fajdka na Stadionie Śląskim. Teraz jest oświadczenie, że to nie był prawdziwy ślub!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button