reklama
Kategorie

Bytom: Jesienna przejażdżka z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w najbliższą niedzielę

Jeszcze w oddali słychać echo „Industriady”, która po raz kolejny udowodniła, jaką sympatią cieszą się Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, a już członkowie Stowarzyszenia organizują kolejną imprezę dla bytomian. W niedziele, 10 października zaprasza się miłośników kolei wąskotorowej na stację Bytom Karb Wąskotorowy oraz do przejażdżki Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi na trasie Bytom Wąskotorowy – Bytom Sucha Góra.

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Jakie atrakcje czekają na nas?

Członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przygotowali także inne atrakcje, jak przejażdżkę drezyną czy możliwość nauki jazdy lokomotywą. Ponadto przewodnicy opowiedzą o historii GKW na Śląsku oraz bytomskiej stacji wąskotorowej w Karbiu, gdzie znajduje się siedziba Stowarzyszenia i główne obiekty Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

reklama

Zaprasza się na stację Bytom Wąskotorowy o godz. 11:00, zaś do siedziby Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu – Karbiu przy ul. Reja o  godz. 11:15.

Jedna z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Przypomnijmy, że Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie – powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. W swojej złotej erze sieć wąskich torów liczyła ponad 230 kilometrów i obsługiwała niemal 200 bocznic. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją samorządy, w tym również Miasto Bytom wraz z pasjonatami skupionymi w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

W sumie kolej zatrzymuje się na dziesięciu stacjach, mijając po drodze zabytkową Elektrociepłownię w Bytomiu-Szombierkach, a także lokomotywownię w Bytomiu-Karbiu, gdzie można zobaczyć zabytkowe parowozy, wagony wąskotorowe oraz tzw. salonkę z 1912 roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wyższa Szkoła Techniczna i Uniwersytet Ekonomiczny zainaugurowały nowy rok akademicki

Ile można zarobić w Straży Miejskiej? Ta z Katowic szuka do pracy ponad 30 chętnych!

Jaworzno ma swoją walutę! Banknot 120 Jaworów to kolekcjonerska gratka!

 

źr. UM Bytom

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button