Region

Bytom: Superbohater na ścianie. Przy Chorzowskiej powstaje ogromny mural! [ZDJĘCIA]

Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Chorzowskiej powstaje mural, który ma zaakcentować powrót Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów który odbył się dzisiaj – do Bytomia. Obraz, którego autorem jest Razpazjan, ma być gotowy za tydzień. Tymczasem zajrzeliśmy artyście przez ramię.

 

 

Kto dźga nożami polityków? Ostra afera na Śląsku! TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

-To będzie symboliczny obraz, znamienny dla twórczości Razpazjana, w której nie brak odniesień do bajkowych postaci, zaczerpniętych ze śląskich legend utopców czy dybuków połączonych z abstrakcyjnymi i typograficznymi formami. Na murze widać już pierwszy szkic. To ptak będący zwycięskim superbohaterem, bo przecież superbohaterom poświęcona jest impreza, która wróciła do Bytomia – mówi Raspazjan.

-Ważnym elementem murala jest też przewrócony komin. To metafora dla zmieniającego się Śląska, a zwłaszcza Bytomia, najbardziej dotkniętego poprzemysłowymi problemami, który musi znaleźć swoją nową tożsamość, przetransformować się – wyjaśnia Raspazjan.

Bytom: Superbohater na ścianie. Przy Chorzowskiej powstaje ogromny mural! (fot.UM Bytom)
Bytom: Superbohater na ścianie. Przy Chorzowskiej powstaje ogromny mural! (fot.UM Bytom)

Jak dodaje artysta, najtrudniejsze jest, by na początku złapać proporcje, rozrysować całość. Potem jest wielka kolorowanka. Wstępnie założyłem, że praca zajmie mi 5-6 dni, wszystko też zależy od pogody – mówi Raspazjan.

Raspazjan swoją drogę artystyczną rozpoczął od tworzenia grafitti w latach 90. Zajmuje się grafiką, fotografią, malarstwem sztalugowym, street artem. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za działalność artystyczną „za osiągnięcia w dziedzinie muralu”.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kto podpalił samochody na Wyszyńskiego? Za podpalacza wyznaczono nagrodę! [FOTO]

„Oddajcie nasze pieniądze!!!” Wściekli górnicy z kopalni Pniówek przyszli pod siedzibę JSW [WIDEO]

Przedszkolaki z Będzina przygotowały prezent dla królowej Elżbiety II na jaj 93. urodziny!

W 2018 w Katowicach odbyła się jednodniowa wystawa prac Raspazjana i Erwina Sówki, której towarzyszyła instalacja „Tajnego projektu”. Mural na ul. Chorzowskiej zasponsorowała firma Farby Kabe Polska Sp. z o.o.

źródło: UM Bytom
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close