reklama
Kategorie

Bytom: Wystawa pisanek w Muzeum Górnośląskim [WIDEO]

reklama

Żeby tradycji stało się zadość w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu powstała czasowa wystawa, na której można podziwiać pisanki zdobione różnymi metodami. Ponad 160 kroszonek, a wszystkie wyglądające jak małe dzieła sztuki, to efekt 32. edycji konkursu dla kroszonkarzy, który od kilkunastu lat w bytomskim muzeum zwieńczony jest wystawą prac.

 

-Ta technika rytownicza, ona jest taka najbardziej misterna i precyzyjna. Ale technika malowania woskiem znowu uchodzi za tą najtrudniejszą, oczywiście jeśli mówimy o tym malowaniu woskiem kilkuetapowym, czyli malowanie, ścieranie, znowu nakładanie wosku i farbowanie. Czym więcej kolorów jest na takim jajku, tym oznacza, że częściej jajko było malowane i farbowane. Technika nowatorska, no to tutaj już jest kwestia pomysłu. Są prace bardziej skomplikowane i bardziej pracochłonne, ale są też prace prostsze – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kuratorka wystawy.

Na wystawie przedstawiono prace około pięćdziesięciu kroszonkarzy. Obecnie nie jest to tak popularne zajęcie. Dziś pisanki maluje się po to, by poświęcić je w Sobotę Wielkanocną. Ale jak głosi tradycja, kiedyś dziewczęta przygotowywały je dla kawalerów, którzy byli nimi zainteresowani i oblewali wybranki wodą w świąteczny poniedziałek.

reklama

-Dziewczyna nie mogła zostawić tego kawalera bez odpowiedzi czy ona też jest zainteresowana czy nie. Dlatego różne kolory pisanek oznaczały różne intencje. Czerwona to była ta, która oznaczała – chłopaku, masz u mnie szanse, może coś z tego być. Zielona to taka bardziej na pieniądze, ze chłopak musiał się bardziej postarać o kwestie materialne. Niebieska oznaczała chłopaka, który był takim kawalerem, któremu za dużo dziewcząt naraz się podobało, skakał z kwiatka na kwiatek i to nie oznaczało dobrej partii – mówi Joanna Skorupska-Badura, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny wChorzowie”.

Swoich sił w zdobieniu jajek będzie można spróbować już w najbliższą niedzielę, podczas imprezy plenerowej w chorzowskim skansenie „Wielkanoc na Śląsku”. Z kolei wystawę w Muzeum Górnośsląskim w Bytomiu można zwiedzać do 30 kwietnia. W niedzielę, 10 kwietnia o godz. 15 muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button