reklama
PodróżePogodaSilesia Flesz najnowsze informacje

Chaszcze przy drogach. Jak często kosi się pobocza?

Chaszcze wysokie na metr przy drogach. Jak często kosi się pobocza? GDDKiA: bezpieczeństwo użytkowników dróg to priorytet. Ale ograniczyliśmy powierzchnie koszenia przy drogach krajowych.

Jak często kosi się pobocza? I w ogóle kosić je czy nie kosić? Ekologiczne chaszcze czy gładko wygolone pole golfowe? Od kilku lat dużo się o tym dyskutuje w kontekście zmian klimatycznych. Szczególnie zaś kontrowersyjne są pobocza dróg. W trosce o środowisko, wiele miast w Polsce, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, minimalizuje koszenie miejsc, w których nie jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa.

 
Dlaczego? Ano dlatego, że trawniki i „chaszcze”:
  • regulują klimat poprzez zwiększenie poziomu wilgotności;
  • zapobiegając erozji ziemi;
  • obniżają wysokie temperatury powietrza; produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.
 
Dlatego np. w Polsce coraz bardziej popularna jest akcja „No mow may”, czyli „maj bez koszenia”. Chodzi o to, by trawnik rósł bez przeszkód i aby pomóc pszczołom w zapylaniu.
 
Nieco inaczej jest jednak w przypadku dróg. Tu nie da się i nie można nie kosić.

 

Chaszcze przy drogach

W woj. śląskim jest sporo dróg, przy których trawa, lub, jak mówią kierowcy – chaszcze – sięgają metra. Tak jest np. w okolicach Cieszyna – w Kończycach czy Zebrzydowicach.

reklama

 – Proszę mi wierzyć, że taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Kończycach Małych, ale w całej gminie Zebrzydowice i całym powiecie – napisała na facebooku sołtyska Kończyc Małych Izabela Brachaczek. I dodaje: Przyczyną są braki kadrowe i okrojone środki finansowe. Kosić będzie się tylko 2 razy.

Ale nie zawsze to jest przyczyna, że pobocza nie wyglądają jak piłkarskie boiska. GDDKiA wyjaśnia, jak to jest z koszeniem na poboczach dróg, którymi zarządzają:

 – Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego. Wpływa to na bezpieczeństwo ruchu i sprawne działanie odwodnienia. Klimat jednak się zmienia. Podobnie jak w poprzednim roku doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, już w poprzednim roku ograniczyliśmy powierzchnie koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych – czytamy w komunikacie.

GDDKiA. Jak często koszą pobocza?

Co do zasady, pełne koszenie całego pasa drogowego przeprowadzane jest jeden raz w roku. – Następne koszenie uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Terminy i zakresy koszenia uzależnione są od tempa wegetacji roślin oraz określane są pod kątem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonowania infrastruktury drogowej i towarzyszącej oraz minimalizacji zjawiska suszy hydro-geologicznej – wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA.

Podkreślają jednak: bezpieczeństwo użytkowników dróg, bez względu na okoliczności, to priorytet i to nie podlega dyskusji. Dlatego w kwestii przeciwdziałania przesuszeniu gleby, wyłączone z tego postępowania są miejsca związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia.

 – Bujna roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, ponieważ od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze – tłumaczą.

Wszystko rośnie, więc są i komary

Jak uchronić się przed komarami – czy istnieją skuteczne sposoby?

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button