RegionWiadomość dnia

Cieszyn: Odkrycie archeologiczne z dalekiej przeszłości. Tajemnicza krypta

Odkrycia dokonano podczas prac budowlanych przy fundamentach kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Krypta mogła być m.in. miejscem spoczynku znanych osobistości ziemi cieszyńskiej. Teraz czas na konsultacje z ekspertem bo kościół pierwotnie należał do zabudowań klasztornych zakonu Dominikanów.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

W trakcie prac budowlanych przy fundamentach kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie natrafiono na kryptę, która znajduje się pod ufundowaną przez Larishów kaplicą. W krypcie pochowano prawdopodobnie m.in. starostę ziemskiego Adama Wacława Paczyńskiego. Do krypty nie było wejścia od przynajmniej kilkudziesięciu lat, gdyż schody znajdujące się od strony wnętrza kościoła były zaślepione. – Dziś dokonano oględzin wnętrza krypty stwierdzając dobrze zachowaną ceglaną konstrukcję sklepienia i ścian (w dolnych partiach wątek kamienny) wraz ze schodami w południowej części. – czytamy na łamach fan page’u Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach na portalu społecznościowym Facebook.

Teraz odkryciem zajmie się m.in. ekspert z dziedziny historii zakonu Dominikanów, gdyż kościół w przeszłości był częścią klasztoru. W 1960 r. kościół został wpisany do ewidencji zabytków.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pociągiem dojedziemy na lotnisko w Pyrzowicach! Rozstrzygnięto przetarg na odbudowę linii 182

Pożar chemikaliów w Sosnowcu: Ogień zniszczył nie tylko odpady ale i firmy przedsiębiorców! [WIDEO]

Zmiana czasu na zimowy tuż, tuż! Kiedy przestawiamy zegarki? [ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2020]

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach Facebook

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close