RegionWiadomość dnia

Coraz więcej zakażonych COVID-19 trafia do szpitali na Górnym Śląsku. W powiecie bielskim zaczyna brakować miejsc w szpitalach

Zaostrza się sytuacja związana z nowymi przypadkami zakażeń koronawirusem w województwie śląskim. Szczególnie zła sytuacja jest na południu regionu – w okolicach Żywca i Bielska-Białej. Miejsc w szpitalach na Podbeskidziu zaczyna brakować, dlatego chorzy z COVID-19 zaczynają coraz częściej trafiać do placówek w sercu aglomeracji.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Dziennie od 10 do 20 pacjentów wozimy na Śląsk. W szpitalach na południu naszego województwa zaczyna brakować miejsc na oddziałach covidowych – mówił Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w bielskim starostwie. Głównym tematem spotkania przedstawicieli różnych służb była sytuacja związana z pandemią COVID-19.

Uczestnicy podsumowali poprzedni rok, mówili też o coraz trudniejszej sytuacji związanej z trzecią falą koronawirusa. Od początku pandemii w powiecie bielskim zachorowało na COVID-19 ponad 7  800 mieszkańców. Większość z nich (7 051 osób) to ozdrowieńcy, zmarły 123 osoby. To statystyka od marca 2020 r.

Z ciekawostek odnotujmy, że częściej w powiecie bielskim chorowały kobiety, więcej zgonów- bo ok. 60 % było wśród mężczyzn. Jak mówił dr Jarosław Rutkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej są to zachorowania, potwierdzone pozytywnym wynikiem badania. –Należy jednak przyjąć, że rzeczywista liczba zakażonych jest była co najmniej 4 razy wyższa zaznaczył szef bielskiego sanepidu.

Największy przyrost zachorowalności na COVID-19 był pod koniec zeszłego roku. Wzrost zakażeń odnotowano także w ostatnim czasie. Jak mówi szef bielskiego pogotowia, od tygodnia zauważalnie zwiększyła się liczba chorych przewożonych do szpitali, w których zaczyna brakować miejsc.

-Mimo starań dyrektorów szpitali oddziały covidowe są praktycznie zapełnione, brakuje miejsc na OIOM-achmówi dyrektor Waligóra. Obecnie, ok. 1/3 wykonywanych wymazów w kierunku koronawirusa daje wynik pozytywny. W związku z tym warto zaapelować o rozsądek i zachowanie dystansu społecznego.

Raport ze swoich działań przedstawiła także bielska policja, straż pożarna oraz beskidzka grupa GOPR.

 

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej/M.Fritz
Image by Elliot Alderson from Pixabay
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polska kupi szczepionki z Chin? Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem

Mysłowice: Chorzy na koronawirusa mają specjalne kosze na śmieci

Samorządy zapraszają rząd do śląskiego okrągłego stołu. Chodzi o górnictwo [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close