reklama
REKLAMA
Kategorie

Mieszkańcy Gliwic dostaną dotacje na ogrzewanie. Im mniej ktoś zarabia, tym więcej dofinansowania otrzyma

reklama

Do ogrzewania dopłacą nawet tym, którzy nieźle zarabiają. Gliwice rozpoczynają nowy program dopłat do ekologicznych form ogrzewania. I nie chodzi tu tylko o najbiedniejszych mieszkańców, ale również o tych bardziej majętnych, którzy już wcześniej zdecydowali się na wymianę ogrzewania.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– To jest program alternatywny nie wykluczający się, więc myślę, że to jest też bardzo ważne. Ponieważ mieszkańcy mogą korzystać z dotacji, które są związane z dotacją, czyli dofinansowaniem wymiany, a teraz równolegle z dopłatą do kosztów, które będą ponoszone, więc moim zdaniem tutaj zainteresowanie będzie – mówi Ewa Weber, z-ca prezydenta Gliwic.

reklama

I tak np. ktoś kto mieszka sam i zarabia nawet do 4 tys. złotych miesięcznie może się starać o półroczne dofinansowanie opłat za ogrzewanie, tak samo jak np. członkowie rodzin wielodzietnych, gdzie dochód na osobę jest dużo niższy. Zasada jest prosta – im mniej ktoś zarabia, tym więcej dofinansowania otrzyma. Co ciekawe w rękach gliwickich urzędników od lat znajduje się elektrociepłownia, dzięki czemu wymiana źródeł ciepła idzie sprawniej, szybciej i taniej.

Myślę, że są to rekordowe ilości podłączeń, które odnotowuje spółka miejska Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice na skalę regionu, a nawet bym powiedział Polski. W tych działaniach miasto wspiera spółkę też np. podnosząc kapitał, który był nawet w ubiegłym roku podnoszony, w celu zwiększenia tych działań na podłączenie do sieci ciepłowniczej naszych budynków komunalnych. – mówi Tomasz Misztal, UM w Gliwicach.

Mieszkańcy Gliwic dostaną dotacje na ogrzewanie. Im mniej ktoś zarabia, tym więcej dofinansowania otrzyma
Mieszkańcy Gliwic dostaną dotacje na ogrzewanie. Im mniej ktoś zarabia, tym więcej dofinansowania otrzyma

Ale również wspólnot czy domów prywatnych. Mieszkańcy zaznaczają, że mimo wielu podejmowanych przez urzędników od 1997 r. działań na rzecz walki ze smogiem, jakość powietrza w Gliwicach jest dalej średnia.

No jest beznadziejne powietrze tutaj w Gliwicach. Mieszkam tutaj 38 lat, ale bardzo słabo mówi Łucja, mieszkanka Gliwic.

Dla tych osób, które przechodzą na stara Sośnicę i oddychają tamtym powietrzem, na pewno zatykają nos, pomimo że mają maskę. To nie jest zapach zły, to jest smród – mówi Janusz, mieszkaniec Gliwic.

Z którym za pomocą różnych instrumentów walczą również inne śląskie miasta. Katowice dofinansowania na wymianę pieców oraz dopłaty do ekologicznych paliw wdrażają już od 2015 r. i do tej pory na takie działania z budżetu miasta wydano już ponad 42 miliony złotych i jak zaznaczają urzędnicy pieniądze te nie poszły w las.

– Od wielu lat prowadzone są pomiary powietrza i jeśli chodzi o stężenie pyłów zawieszonych PM10 to jest bardzo duży spadek, ponieważ jest to spadek o około 44%, a jakość powietrza w Katowicach w roku 2019 i w roku 2020 była najlepsza w historii wykonywania tych pomiarów. I Najlepsza od 10 latmówi Michał Łyczak, UM w Katowicach.

Stosowne wnioski o dofinansowanie do opłat za ogrzewanie można składać w gliwickim urzędzie miejskim. Program Osłonowy ma obowiązywać do końca 2027 r.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

KOSZMAR!!! 4-osobowa rodzina zginęła w aucie, które wpadło do kanału portowego!

Beskidy dumne z Piotra Żyły po zdobyciu mistrzostwa świata! [WIDEO]

Pasażerów jak na lekarstwo, ale cargo rekordowe! Katowice Airport podało statystyki

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button