Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Czy w Polsce jest wystarczająca ilość schronów? Sprawdzamy

Wojna na Ukrainie i związane z nią wypowiedzi rosyjskiego przywódcy dotyczące użycia broni atomowej sprawiają, że coraz więcej Polaków interesuje się tematyką schronów. Przystosowane do takich potrzeb obiekty służące ochronie ludności cywilnej powstawały w czasach „zimnej wojny”. Jak przedstawia się sytuacja obecnie i czy w razie ataku bombowego ludność cywilna będzie miała gdzie się schronić?

 

Schrony w Polsce w 2022 r. – ile ich jest i w jakim są stanie?

Wojna na Ukrainie sprawiła, że wiele osób zastanawia się nad możliwościami ukrycia się w odpowiednim obiekcie budowlanym na wypadek bombardowania. Niewiele z nich wie, czy w Polsce znajdują się schrony oraz czy ich stan gwarantuje przetrwanie w trakcie i po wybuchu atomowym. Większość obiektów budowano w czasach zimnej wojny, co oznacza, że obecnie mają one już ponad 50 lat. Nie każdy taki schron jest dobrym stanie technicznym.

Po II wojnie światowej w Polsce schrony powstawały w ramach obiektów publicznych. Bunkry budowano pod zakładami pracy, budynkami rządowymi czy szpitalami. Na potrzeby ochrony ludności cywilnej adaptowano piwnice, a nawet przystosowano fragment warszawskiej linii metra. Obecnie część takich obiektów ma jedynie wartość historyczną, a pozostałe są w opłakanym stanie i nie można się w nich ukryć przed zagrożeniem. Szacuje się, że w schronach nadających się do użytku może znaleźć schronienie zaledwie 3% cywili.

Schrony atomowe w Polsce 

Od kilku lat w polskim prawie nie istnieje pojęcie schronu, dlatego uzyskanie informacji i dostępu do takich obiektów jest trudne. Niejedno województwo nie ma ani jednego schronu, a adaptowane na ten cel garaże podziemne nie spełniają warunków. Na terenie kraju jest sporo obiektów, w których można się ukryć przed konwencjonalnym bombardowaniem. Przykładem jest Nowa Huta, w której bunkier zapewniający schronienie można znaleźć pod każdym osiedlem.

Natomiast schrony w Polsce (2022 rok) dostępne i sprawne w stopniu, który zapewni ochronę przed atakiem nuklearnym, są nieliczne. Do takich zaliczają się obiekty w Szczecinie, Będzinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Poznaniu, Grudziądzu, Borach Dolnośląskich i Dobrowie. Mapy schronów udostępniają niektóre miejskie urzędy. Warunki, jakie muszą spełnić takie bunkry, to przede wszystkim ulokowanie pod ziemią, odpowiednia wytrzymałość ścian i stropów oraz wyposażenie, które pozwoli ludności na przeżycie kilkudziesięciu dni.

Temat stanu obrony cywilnej poruszono w 2012 roku. Na wniosek komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – szefa Obrony Cywilnej Kraju rozpoczęto prace nad dokumentem zawierającym koncepcję kierunków działań w zakresie budownictwa ochronnego w Polsce. W 2017 roku zatwierdził go wiceszef MSWiA. Jednocześnie wciąż pozostaje otwarty projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która ma wejść w życie w 2023 roku. Problemy dotyczące obrony cywilnej w Polsce są poruszane na posiedzeniach podkomisji ds. funkcjonowania zarządzania kryzysowego.

Budowle ochronne – jakie warunki powinny spełniać?

Z definicji schronu publikowanej w internecie wynika, że jest on rodzajem budowli, która ma charakter obronny lub ochronny. Wyróżnia się trzy typy cywilnych budowli ochronnych, w tym bunkry przeciwatomowe. Warunki, jakie musi spełnić schron trzeciego typu, to między innymi:

  • konstrukcja zdolna wytrzymać nadciśnienie powietrznej fali uderzeniowej o wartości >0,03 MPa, ze stropem o wytrzymałości >10 kN/m2,
  • drzwi wykonane z żelbetu lub stali o odpowiedniej wytrzymałości, gazoszczelne,
  • wentylacja z filtrami oczyszczającymi powietrze,
  • urządzenia do uzdatniania wody i zasilania prądem oraz odprowadzania odpadów.

Gdzie szukać schronienia w razie zagrożenia? Zbuduj prywatny schron z firmą Villar!

W momencie gdy docierają do nas wiadomości o zagrożeniu, może być już za późno na znalezienie schronienia. Wtedy zwyczajnie nie ma czasu na poszukiwanie najbliższego bunkra. Dlatego nad własnym bezpieczeństwem warto pomyśleć wcześniej. Najlepszym pomysłem jest budowa schronu przydomowego, którą zlecimy profesjonalnej firmie prywatnej, takiej jak Villar. Wszystkie szczegóły dotyczące współpracy znajdą Państwo na stronie budowaschronow.pl.  Przedsięwzięcie musi być przeprowadzone zgodnie z założeniami sztuki budowlanej, uwzględniać ogromny ciężar stropu czy montaż olbrzymich drzwi pancernych. Dopiero dysponując takim schronem, właściciel zyskuje pewność, że w razie zagrożenia znajdzie w nim bezpieczne miejsce wraz ze swoją rodziną. Dlatego właśnie warto zaufać profesjonalistom. Budowa schronów prywatnych pod powierzchnią ziemi to ogromne wyzwanie, więc zajmują się tym wyłącznie specjalistyczne firmy, a Villar jest jedną z nich. Czas realizacji zlecenia wynosi około 3-4 miesięcy. Jedynymi warunkami, jakie musi spełnić klient, jest dysponowanie środkami finansowymi i działką o odpowiedniej wielkości. W takim schronie można spokojnie przetrwać samo bombardowanie i wiele dni potem – zależnie od zgromadzonych zapasów.

źródło: artykuł partnera

Jeden komentarz

  1. Jeżeli jesteś zainteresowany kompleksową realizacją Twojego schronu. Jeżeli jesteś zainteresowany kompleksową realizacją Twojego schronu skontaktuj się z nami. Jesteśmy liderem na rynku i oferujemy szeroki wybór schronów przydomowych. Schrony modułowe stalowe z możliwością dostarczenia w każdą część Polski i Europy. Schrony przeciwatomowy betonowy, monolityczny odporny na atak bombowy, nuklearny, chemiczny, biologiczny. Więcej szczegółów znajdziesz na http://www.forteca.proronu skontaktuj się z nami. Jesteśmy liderem na rynku i oferujemy szeroki wybór schronów przydomowych. Schrony modułowe stalowe z możliwością dostarczenia w każdą część Polski i Europy. Schrony przeciwatomowy betonowy, monolityczny odporny na atak bombowy, nuklearny, chemiczny, biologiczny. Więcej szczegółów znajdziesz na http://www.forteca.pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button