Czy warto inwestować w palety ze zwrotów konsumenckich?
Handel internetowy cały czas się rozwija, a wielu Polaków całkiem zrezygnowało już z zakupów w tradycyjnych sklepach. W sieci można znaleźć ciekawe okazje i nabyć wszystkie potrzebne rzeczy szybko i wygodnie. W tych okolicznościach rozwinął się handel produktami z palet ze zwrotami. To sposób na biznes, który daje szansę na uzyskanie wysokiej stopy zwrotu bez wychodzenia z domu. Czy zakup palet ze zwrotami rzeczywiście jest tak opłacalny? Sprawdzamy, na czym polega takie inwestowanie.
Dlaczego sklepy sprzedają palety ze zwrotów?
Klienci sklepów internetowych mają prawo zwrócić zakupione rzeczy bez podawania przyczyny w ustawowym terminie. Co do zasady stan towaru nie może nosić śladów użytkowania. W praktyce bywa z tym różnie. Nawet jeśli sklep skutecznie zakwestionuje zwrot, to i tak musi oddać kupującemu kwotę odpowiadającą obecnej wartości danej rzeczy. Produkt zostaje u niego, jednak nie zawsze będzie nadawał się do powtórnej sprzedaży regularnej.
W tym miejscu pojawia się spore wyzwanie dla sklepów internetowych. Koszt magazynowania zwrotów jest wysoki, co w połączeniu z czasem, który trzeba przeznaczyć na ich odsprzedanie, okazuje się często nieopłacalne. Aby uniknąć utylizacji, sklepy internetowe – w tym zwłaszcza giganci wśród sprzedawców – coraz częściej decydują się na przekazanie zwrotów na palety i ich zbycie w niskiej cenie. Dzięki temu można kupić ciekawe produkty po kosztach i zarobić na ich odsprzedaży.
Czego spodziewać się po zawartości palet i gdzie można sprzedać zakupione produkty?
Palety ze zwrotami mają różną zawartość. W zależności od oferty znajdziesz na nich m.in. zabawki, elektronikę czy AGD.
– Część jest podzielona na rodzaje, jednak dostępne są również palety MIX, w których znajdziesz m.in. roboty kuchenne, czajniki, zegarki, tablety, ładowarki, zegarki smart watch, żelazka czy tostery – wskazuje Adam Kordek z Kaufnet Polska. –– Warto wybierać oferty, w których znajduje się specyfikacja palety oraz kategoria. Produkty klasy „A” są nowe, „B” – używane, a „C” to towary uszkodzone albo niekompletne – podkreśla ekspert.
Zróżnicowanie produktów jest szerokie. W ten sposób można dopasować rodzaj kupowanej palety do tego, czym się interesujesz, jakie masz kwalifikacje czy po prostu do aktualnej sytuacji na rynku, w tym sezonu. Oferty różnią się też cenami. Paletę można kupić już za kilkaset złotych.
Po zakupie pozostaje sprzedać produkty z palet. Nie da się jednoznacznie wskazać, który kanał jest najlepszy. W zależności od sytuacji osobistej i przyjętej strategii można spróbować swoich sił zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej. W tym drugim przypadku warto rozważyć popularne platformy sprzedażowe. To miejsca, które przeglądają osoby zainteresowane zakupem. Dzięki temu oszczędzasz czas i środki na marketing i unikasz kosztów związanych z wynajęciem lokalu.
Inwestycja w palety ze zwrotami – za i przeciw
Handel produktami z palet ze zwrotami to ciekawy sposób na biznes. Ma wiele zalet, choć oczywiście trzeba mieć również świadomość ryzyk, które się z nim wiążą.
Unikalność tego sposobu na zarobek polega na możliwości kupienia wartościowego towaru w bardzo niskiej cenie. Dostęp do produktów jest obecnie nieograniczony – podobnie jak grupa odbiorców w internecie. Model umożliwia oferowanie produktów w konkurencyjnych cenach. To szansa na wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału – nawet ponad 200 procent. Tak wysoką rentowność można osiągnąć, mając jedynie komputer z dostępem do internetu i środki na zakup pierwszej palety towaru. Przed rozpoczęciem inwestowania trzeba jednak dobrze zrozumieć specyfikę branży.
– Zwroty z dużych serwisów zakupowych są przyjmowane bez weryfikacji, dlatego na paletę trafi zarówno nowy produkt, jak i używany czy nawet zepsuty. Rzeczy trafiają na sprzedaż za ułamek swojej pierwotnej ceny, ale kupujący nie wie, jaki dokładnie jest ich stan. Pomocne są więc kategorie i specyfikacje – podkreśla Adam Kordek z Kaufnet Polska. – Warto pamiętać, że da się zarobić nawet na produktach uszkodzonych, jeśli uda się wypracować sposób na ich dalszą sprzedaż lub naprawę. Zysk na produktach lekko używanych lub nowych może natomiast sięgać kilkuset procent – dodaje ekspert.
Mimo że nie da się całkowicie wyłączyć ryzyka związanego z zakupem palet ze zwrotami, warto rozważyć ten sposób na biznes. Aktualnie branża pozwala zarobić spore pieniądze bez wychodzenia z domu, przy zaangażowaniu nawet tylko kilkunastu godzin tygodniowo. To Ty wybierasz, ile środków i czasu przeznaczysz na ten cel, a strategię możesz dostosowywać do swojej aktualnej sytuacji.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany