RegionWiadomość dnia

Śląskie: Do otwartej całodobowo apteki nawet 60 km? Tak, to nie żart!

Chcąc zrealizować receptę, przygotuj się na długą wycieczkę. W całym powiecie żywieckim jest 46 aptek w tym 16 w samym żywcu. Mimo, że starostwo powiatowe uchwala harmonogram dyżurów aptek, to z usług żadnej z nich nie skorzystamy w nocy, w dni świąteczne czy wolne od pracy. Powodem takie sytuacji są m.in. braki kadrowe, ale nie tylko…

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Jeśli mieszkasz np. w Korbielowie czy Jeleśni i masz do zrealizowania receptę, którą otrzymałeś drogą nocnej konsultacji z lekarzem, to żeby ją wykupić musisz pojechać prosto do Bielska-Białej, gdyż w powiecie żywieckim nie ma ani jednej apteki, która pełniłaby dyżur nocny, świąteczny czy w dni wolne od pracy. Dla mieszkańców z tych rejonów powiatu to wycieczka, która w obie strony może wynieść łącznie nawet 120 km. Taka sytuacja panuje tutaj od 1 kwietnia br., gdy podczas pandemii koronawirusa aptekarze poinformowali starostwo, że nie będą realizowali uchwalonego przez Radę Powiatu harmonogramu dyżurów. Skąd taka decyzja?

Argumenty są dwa. Pierwszy mówi o brakach kadrowych spowodowanych m.in. przymusowymi kwarantannami wśród pracowników aptek. W czasie epidemii jest to argument całkowicie zrozumiały, a sytuacja nie jest obca całej służbie zdrowia. Jest jeszcze drugi argument – zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem podczas pełnienia dyżurów nocnych. – W tłumaczeniu tego drugiego argumentu wyjaśniono, że w dzień obsługa klienta odbywa się zza szyby wewnątrz apteki, natomiast w nocy wydawanie leków odbywa się przez okienko, gdzie osoba zakażona koronawirusem wdmuchuje strumień zarazków na farmaceutę. komentuje dla nas Dariusz Szatanik ze Starostwa Powiatowego w Żywcu. 

Co ważne jak mówi dalej Szatanik, Rada Powiatu ma związane ręce, gdyż nie posiada żadnych możliwości prawnych by wyegzekwować treść uchwały o dyżurach nocnych. Starostwo dostaje coraz więcej sygnałów od niezadowolonych mieszkańców, którzy nie mogą zrealizować swoich recept na terenie powiatu o każdej porze. Dla mieszkańców powiatu żywieckiego, najbliższa otwarta w nocy apteka znajduje się w Bielsku-Białej.

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

MCK w Katowicach na rządowej mapie szpitali tymczasowych [WIDEO]

Utwór licealisty z Tychów podbija sieć! To hymn protestujących w całej Polsce [WIDEO]

Skandal w Katowicach! Ciało mężczyzny leżało przed kopalnią co najmniej 9 godzin

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Śląskie: Do otwartej całodobowo apteki nawet 60 km? Tak, to nie żart!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close