reklama
Wiadomość dnia

Drony skontrolują składowiska odpadów i wysypiska w Metropolii! [WIDEO]

reklama

Do tej pory drony wykorzystywane były np. do sprawdzania czy w dymie wydobywającym się z kominów nie ma toksycznych substancji, które pochodzą ze spalania śmieci. Teraz te niewielkie latające maszyny mają latać bezpośrednio nad śmieciami.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

reklama

-Dron ma jedną przewagę, to że on wzlatuje na górę i ma większą przestrzeń do zobrazowania. On za jednym wylotem widzi więcej, więc my jesteśmy w stanie poprzez jeden przelot wiedzieć wszystko co się dzieje na naszym wysypisku – mówi Marcin Dziekański, kierownik projektu „Drony nad Metropolią”.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Testy przydatności dronów przy potencjalnych zagrożeniach związanych ze składowaniem śmieci odbyły się na terenie składowiska odpadów przy ulicy Milowickiej w Katowicach.

-Spodziewamy się, że z kamery termowizyjnej będziemy w stanie sprawdzić zapożarowanie składowiska – czy istnieje takie ryzyko w ogóle. Natomiast z kamery multispektralnej jeszcze do końca nie wiemy. Jest to kamera, która nie tylko jest wyposażona w klasyczny obiektyw, ale także w obiektyw ultrafioletu i podczerwieni. Sprawdzimy czy wygenerowane mapy są w stanie pokazać coś ciekawego, co się tutaj na wysypisku dziejemówi Zbigniew Gorol, Flytronic – grupa WB.

Do tej pory drony wykorzystywane były np. do sprawdzania czy w dymie wydobywającym się z kominów nie ma toksycznych substancji, które pochodzą ze spalania śmieci. Teraz te niewielkie latające maszyny mają latać bezpośrednio nad śmieciami
Do tej pory drony wykorzystywane były np. do sprawdzania czy w dymie wydobywającym się z kominów nie ma toksycznych substancji, które pochodzą ze spalania śmieci. Teraz te niewielkie latające maszyny mają latać bezpośrednio nad śmieciami

Dziś weryfikowano także czy dron może być przydatny do pomiaru kubatury składowiska oraz analizy nasłonecznienia – ta informacja miałaby być przydatna do ustalenia czy z ramach rekultywacji takich terenów można umieścić na nich odnawialne źródła energii – np. stworzyć farmę fotowoltaiczną.

-Dzięki tym testom mają możliwość sprawdzenia tych swoich rozwiązań – po pierwsze w terenie, po drugie czy zarządzający składowiskiem tak naprawdę będą zainteresowani docelowo taką usługą, czy będą mogli wykorzystać ją, czy dzięki temu zarządzanie będzie łatwiejsze, prostsze, może tańsze – mówi Blanka Romanowska, Departament Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy GZM.

Gdyby rzeczywiście było tańsze, to przy rosnących cenach składowania odpadów, drony mogłyby znaleźć kolejne zastosowanie.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Nadciąga zima! W górach spadło sporo śniegu [ZDJĘCIA]

Martwe ryby w Jeziorze Żywieckim. Ryby giną w męczarniach z powodu braku tlenu

Ptaki opanowały miasto! Tak wyglądała wystawa kanarków w Sosnowcu [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button