reklama
Kategorie

Dwie firmy z Gliwic będą sprzątać kosmos! To nie żart!

reklama

Wszystko wskazuje na to, że zostanie zrealizowana misja ograniczenia liczby śmieci w kosmosie, której podjęli się studenci Politechniki Warszawskiej we współpracy z dwoma gliwickimi firmami informatycznymi – Future Processing i FPInstruments. Podpisano właśnie kontrakt na wyniesienie satelity. PW-Sat2 poleci w kosmos pod koniec 2017 roku na pokładzie rakiety Falcon 9.

W przestrzeni kosmicznej jest około 1700 obiektów stworzonych przez człowieka. 1400 z nich jest aktywnych, reszta to śmieci. Jeśli coś uderzy w dryfujący w kosmosie wrak, może nastąpić syndrom Kesslera (zjawisko polegające na przekroczeniu wartości granicznej zagęszczenia "śmieci" w przestrzeni kosmicznej, co może uniemożliwić eksplorację kosmosu przez ludzi) i katastrofa łącznościowa na Ziemi. Misja studentów i gliwickich firm polega na tym, by  nie dopuścić do dalszego zaśmiecania kosmosu, które może zagrażać satelitom. Aby to zrobić, naukowcy tworzą autorski mechanizm usuwania kosmicznych odpadów. Obecnie proces deorbitacji (spłonięcia w atmosferze) nieaktywnej maszyny trwa około 20 lat, dzięki nowemu rozwiązaniu ten czas ma się skrócić do kilku miesięcy. Aby tak się stało, każdy satelita wysyłany w przestrzeń, który zostanie zaopatrzony w specjalny system, nie będzie zaśmiecał kosmosu dłużej niż kilka miesięcy po zakończonej misji. Jedną z metod zniszczenia kosmicznego odpadu jest wytrącenie nieaktywnej satelity z orbity.

W Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej podpisano kontrakt na wyniesienie testowego satelity PW-Sat2. Partnerem strategicznym budowy urządzenia zostały gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Obydwie udzielają studentom wsparcia merytorycznego, a wiosną tego roku ufundowały komputer pokładowy. Studentów wsparło też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które z początkiem br. przekazało 180 tys. euro na pokrycie kosztów wyniesienia PW-Sata2 na orbitę okołoziemską. Start planowany jest na koniec 2017 r. z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych.

reklama

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button