Artykuł SponsorowanyKategorie

Dywany z wiskozy – czym się charakteryzują i jak o nie dbać?

Dodaje mieszkaniu elegancji i znacznie poprawia komfort jego użytkowania. Efektownie lśniący i niezwykle przyjemny w dotyku dywan z wiskozy to element aranżacji, obok którego trudno przejść obojętnie. Jakie są jego właściwości i na czym polega pielęgnacja takiego pokrycia podłogowego?

 

Choć wiskozę wytwarza się z włókien celulozy pozyskiwanej z różnych gatunków drzew, ze względu na sposób obróbki przypominający produkcję materiałów syntetycznych zalicza się ją do właśnie do tej grupy.

Wiskoza to obok wełny, polipropylenu i poliestru jedno z tworzyw najchętniej wykorzystywanych do produkcji dywanów. Decyduje o tym szereg jej zalet, choć warto sobie zdawać sprawę z tego, że ma ona również swoje nieco słabsze strony, dlatego wymaga szczególnego traktowania przez domowników.

Dlaczego dywany z wiskozy cieszą się dużą popularnością?

Dywany z wiskozy wyglądają bardzo efektownie i elegancko, niemal szlachetnie. Zawdzięczają to przepięknemu połyskowi potęgowanemu przez zjawisko odcieni polegające na zmianie koloru runa pod wpływem jego udeptywania oraz gry świateł i cieni. Nie bez powodu wiskozę nazywa się sztucznym jedwabiem, a wykonane z niej tkaniny najczęściej zdobią szykowne mieszkania urządzone w stylu klasycznym oraz glamour.

Powiązane artykuły

Włosie dywanu z wiskozy jest również wyjątkowo miękkie i gładkie, dlatego chodzenie po nim bosymi stopami to czysta przyjemność. Oczywiście, szczególną wygodę użytkowania zapewniają dywany z długim ciętym runem, przy czym im jest ono gęstsze i dłuższe, tym milsze w dotyku.

Dywany z wiskozy łatwo się barwią, więc mogą mieć nawet bardzo intensywne wybarwienie. Daje to spore możliwości aranżacyjne i pozwala na wyprodukowanie modelu utrzymanego w dowolnej kolorystyce. Co więcej, takie pokrycia podłogowe nie blakną, więc można położyć je w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu bez obaw, że pod wpływem promieniowania UV stopniowo wypłowieją.

To jednak nie wszystko. Dywany z wiskozy są bardzo lekkie, więc łatwo je przetrasportować, samodzielnie przesunąć czy przenieść do innego pomieszczenia, a w razie potrzeby oddać do pralni. Warto także wiedzieć, że w większości mają właściwości antyelektrostatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu, który w przeciwnym razie gromadziłby się w ich runie.

Chcesz kupić dywan z wiskozy? Zobacz najciekawsze produkty!

Co trzeba wiedzieć kupując dywan z wiskozy?

Przede wszystkim, wiskoza jest materiałem delikatnym i wymaga takiego traktowania. Ma niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne, nie będzie więc trafionym wyborem do miejsc intensywnie użytkowanych ani mieszkań, w których przebywają czworonogi.

Dywan z wiskozy nie sprawdzi się także w pomieszczeniach o kiepskiej wentylacji – kiedy poziom nawilżenia przekroczy 60%, zacznie on pochłaniać wilgoć z powietrza, stając się podatny na rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Choć miękkie i miłe w dotyku, dywanu z wiskozy jedynie w niewielkim stopniu wyciszają hałasy i gwarantują umiarkowaną izolację termiczną, dlatego lepiej nie kłaść ich nad nieogrzewaną kondygnacją ani też na posadzce z płytek ceramicznych czy kamienia.

Wiskoza, podobnie jak wełna, ulega zjawisku pylenia. W praktyce oznacza to, że przez kilka pierwszych miesięcy eksploatacji od dywanu, zwłaszcza od modeli z ciętym runem, oddzielają się luźne nitki przędzy. Jest to jednak proces naturalny, który z czasem traci na sile i nie powoduje utraty gęstości pokrycia podłogowego.

Jak pielęgnować dywany z wiskozy?

Najważniejsza zasada jest jedna: trzeba uważać, aby nie dopuścić do przemoczenia materiału, ponieważ wiskoza źle znosi wodę. Jeśli już coś rozlejemy, należy jak najszybciej spróbować wchłonąć plamę przy pomocy ręcznika papierowego, dociskając go do mokrej powierzchni.

Wiskozy nie wolno także trzeć, więc jeśli na takim dywanie pojawią się uciążliwe plamy, lepiej oddać go do profesjonalnej pralni bądź zastosować bardzo delikatne środki czyszczące i miękką szmatkę w mikrofibry.

Bardzo istotne jest także prawidłowe odkurzanie dywanu z wiskozy. Zdecydowanie odradzamy używanie końcówek ze szczotką, ponieważ można w ten sposób uszkodzić delikatne runo. Z tego samego powodu odkurzacz powinien być ustawiony na niską moc ssącą.

Przestrzeganie tych zasad sprawi, że pokrycie podłogowe z wiskozy zachowa swój pierwotny stan przez długie lata.

Szeroką gamę dywanów znajdziesz w sklepie Arte.pl oraz salonie stacjonarnym w Katowicach. Zobacz więcej

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button