reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Dzień matki na świecie – jak i kiedy jest obchodzony?

reklama

Dzień matki jest świętem, które ze względu na powszechny szacunek względem rodzicielek, cieszy się dużą popularnością wśród kręgów kulturowych na całym świecie. Mimo zróżnicowania w kwestii dat, trudno znaleźć społeczność, w której przynajmniej jeden dzień w roku nie jest poświęcony w hołdzie wszystkim mamom.

 

Historia święta

Początki dnia matki sięgają jeszcze czasów starożytnych. Z udokumentowanych źródeł wiemy, że zarówno wśród Greków jak i Rzymian bardzo popularny był kult matek jako symboli urodzaju oraz płodności. Szacunek w stosunku do rodzicielek nie był jednak jedynie domeną cywilizacji znad basenu Morza Śródziemnego.

Podobne praktyki miały również miejsce wśród ludów z plemion germańskich oraz celtyckich. Wraz z rozprzestrzenieniem się chrześcijaństwa w Europie, otaczanie boską czcią matek stało się praktyką zabronioną ze względu na zbyt wiele nawiązań do pogańskich obrzędów.

reklama

Dzień mamy jako swego rodzaju święto powrócił w szesnastym wieku na terenie ówczesnej Anglii. Wraz z upływem kolejnych lat zwyczaj obdarowywania matek drobnymi upominkami w wybrany dzień roku rozpowszechniał się wśród ludności zamieszkującej kolonie brytyjskie, aby z czasem stać się popularnym na całym świecie.

W Polsce dzień wszystkich matek duże znaczenie zyskał na początku dwudziestego wieku, a w okresie po drugiej wojnie światowej doczekał się nawet konkretnej daty – 26 maja (we wcześniejszych latach dzień święta nie był konkretnie sprecyzowany).

Dzień mamy w innych krajach

Mimo tego, że dzień matki zyskał olbrzymią popularność wśród praktycznie wszystkich państw, na próżno szukać jednej, wspólnej daty tego święta dla poszczególnych kultur. Przykładowo Polska jest jedynym krajem, w którym dzień mamy jest obchodzony 26 maja.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że okres maja oraz pozostałych miesięcy wiosennych jest zdecydowanie najbardziej popularnym czasem, w którym opisywana uroczystość wypada.

Najpowszechniejszym terminem jest druga niedziela maja, kiedy to dzień matki jest obchodzony w takich państwach europejskich jak Finlandia, Czechy, Chorwacja, Austria, Dania, Grecja, Niemcy, Holandia, Włochy czy Ukraina. Druga niedziela maja jest także wspólnym terminem dla Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Chin oraz państw Ameryki Południowej.

Wśród krajów arabskich z terytorium Bliskiego Wschodu rozpowszechniła się data 21 marca, a we Francji oraz na terenie jej byłych kolonii dzień matki przypada na ostatnią niedzielę maja lub pierwszą niedzielę czerwca. Z kolei Brytyjczycy zostali przy pierwotnym, szesnastowiecznym terminie i dzień wszystkich matek obchodzą podczas czwartej niedzieli Wielkiego Postu.

26 maja – warto zapamiętać tę datę

W naszej kulturze przyjęło się, aby na dzień mamy przygotować stosowny upominek dla swojej rodzicielki. Nie oznacza to konieczności zakupu drogich, wyrafinowanych prezentów. Podarek ma być głównie wyrazem naszej pamięci oraz szacunku.

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się drobne przedmioty dekoracyjne, które będą naszym mamom przypominać o swoim potomstwie. Uniwersalnym podarkiem będą także różnego rodzaju kwiaty. Piękny bukiet albo atrakcyjna roślina doniczkowa będą świetną dekoracją i z pewnością poprawią humor każdej mamie.

Trafnym wyborem mogą okazać się również praktyczne przedmioty codziennego użytku. Ulubiony krem do twarzy w połączeniu ze szczerymi życzeniami oraz własnoręcznie przygotowanym ciastem wywoła uśmiech na twarzy naszej rodzicielki i będzie doskonałym wyrazem pamięci względem włożonego w nasze wychowanie trudu oraz matczynej miłości.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button