reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Dzień Świętego Patryka. Skąd wzięło się to irlandzkie święto?

17 marca od ponad tysiąca lat jest tradycyjnym świętem w Irlandii. W Dzień Świętego Patryka, który wypada podczas Wielkiego Postu, irlandzkie rodziny tradycyjnie uczestniczą w porannej mszy świętej, a po południu… świętują.

 

  • Dzień Świętego Patryka ustanowiono dla uczczenia patrona Irlandii – św. Patryka

  • Korzeni słynnej parady Świętego Patryka – symbolu obchodów tego święta, próżno jednak szukać na Zielonej Wyspie. Pierwsza parada odbyła się w Stanach Zjednoczonych

  • Dziś Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i wielu innych miejscach na świecie

Wielkopostne nakazy tego dnia nie obowiązują, ludzie mogą pić, tańczyć, świętować i jeść tradycyjne danie. W Dzień Świętego Patryka jest to bekon z kapustą.

Wprawdzie od 1970 roku irlandzkie prawo nakazywało zamknięcie pubów 17 marca z powodów religijnych, to od 1995 roku irlandzki rząd rozpoczął kampanię mającą na celu wykorzystanie tego święta jako okazji do promowania turystyki i zareklamowania Irlandii reszcie świata. Dlatego też każdego roku około miliona ludzi bierze udział w obchodach Dnia Świętego Patryka w Dublinie, podczas których odbywają się parady, koncerty, występy teatrów ulicznych i pokazy sztucznych ogni.

reklama

Święto patrona Irlandii

Święto ustanowiono dla uczczenia patrona Irlandii – Świętego Patryka, prawdopodobnie w rocznicę jego śmierci. Święty Patryk jest jedną z najbardziej znanych religijnych postaci. Jego życie stanowi jednak pewną tajemnicę. Wiele z opowieści związanych z jego życiem, między innymi ta o wygnaniu z Irlandii wszystkich węży, jest produktem setek lat bajań.

Święty Patryk urodził się w Brytanii, w bogatej rodzinie, pod koniec czwartego stulecia. Prawdopodobnie zmarł 17 marca około 460 roku. W wieku 16 lat był wzięty do niewoli przez grupę irlandzkich jeźdźców, którzy zaatakowali jego rodzinną okolicę.

Po sześciu latach Patryk uciekł. Według jego zapisków, głos, który uważał za głos Boga przemawiający do niego we śnie, kazał mu opuścić Irlandię. Aby to uczynić Patryk przeszedł prawie 200 mil, aż do irlandzkiego wybrzeża. Po powrocie do Wielkiej Brytanii, doświadczył kolejnej wizji – anioł przyszedł do niego we śnie i powiedział mu aby wrócił do Irlandii jako misjonarz. Przez ponad 15 kolejnych lat Patryk uczył się aby zostać księdzem. Kiedy zakończył edukację, został wysłany do Irlandii z podwójną misją – aby objąć opieką żyjących tam chrześcijan i aby nawracać Irlandczyków.

Zapoznany z irlandzką kulturą i językiem, Patryk postanowił włączyć tradycyjne rytuały do swoich lekcji chrześcijaństwa. Dla przykładu, używał ognisk do obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy, ponieważ Irlandczycy czcili swoich bogów ogniem. Włączył słońce, istotny symbol irlandzkiej kultury, do chrześcijańskiego krzyża, tworząc nowy – zwany krzyżem celtyckim, po to aby stał się Irlandczykom bliższy, istnienie Trójcy Świętej tłumaczył na przykładzie koniczyny.

Istnieje także legenda mówiąca, że Święty Patryk pewnego dnia stojąc na wzgórzu, za pomocą jedynie drewnianej laski przepędził z Irlandii wszystkie węże. „Wypędzenie węży” to jednak prawdopodobnie jedynie metafora wypędzeniu ideologii pogańskiej z Irlandii i triumfu Chrześcijaństwa. W dwieście lat po przybyciu św. Patryka na wyspę, Irlandia została całkowicie schrystianizowana.

Parada Świętego Patryka: gdzie odbyła się po raz pierwszy?

Korzeni słynnej parady Świętego Patryka – symbolu obchodów tego święta, próżno jednak szukać na Zielonej Wyspie. Pierwsza parada odbyła się w obecnych Stanach Zjednoczonych, będących jeszcze wtedy brytyjską kolonią. Irlandzcy żołnierze służący w angielskim wojsku przemaszerowali przez Nowy York 17 marca 1752 roku. Ta parada pomogła żołnierzom na nowo odnowić więź z irlandzkimi korzeniami.

Obchody Dnia Świętego Patryka stały się tradycją wśród irlandzkich imigrantów. Niestety kiedy wychodzili na ulice miast, by świętować swoje dziedzictwo, gazety przedstawiały ich jako brutali i pijaków. Irlandczycy z czasem zrozumieli, że ich liczba daje im polityczną siłą. Oraz że powinni ją wykorzystać. Zaczęli organizować swój blok wyborczy „Green machine”. I oto nagle, coroczny Dzień Świętego Patryka stał się pokazem siły irlandzkich Amerykanów. W 1948 roku prezydent Truman uczestniczył w nowojorskiej paradzie. Był to ważny moment dla wielu Irlandczyków.

Także inna tradycja obchodzenia Dnia Świętego Patryka wiąże się z USA. Raz do roku Chicago River zmienia kolor… na zielony. Tradycja rozpoczęła się w 1962, kiedy kontrolerzy czystości używający barwników do wykrywania zanieczyszczeń uzmysłowili sobie, że zielona farba może być ciekawym sposobem uczczenia święta. W 2007 roku wypuścili do rzeki 100 funtów zielonej, naturalnej farby. To wystarczyło, aby zachowała zielony kolor przez tydzień.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i wielu innych miejscach na świecie, także tak odległych od Irlandii jak Japonia, Singapur czy Rosja.

Tradycyjne irlandzkie toasty:

• May your fire be as warm as the weather is cold. (Niech twój ogień będzie tak gorący jak zimna jest pogoda).

• Health, and long life to you Land without rent to you The partner of your heart to you and when you die, may your bones rest in Ireland! (Zdrowia i długiego życia, ziemi bez czynszu, partnera dla twego serca, a kiedy umrzesz niech twoje kości spoczną w Irlandii!)

• May you get all your wishes but one, So you always have something to strive for. (Niech spełnią się twoje wszystkie życzenia, oprócz jednego, żebyś zawsze miał do czego dążyć)

• Here’s to your coffin… May it be built of 100 year old oaks which I will plant tomorrow. (To za twoją trumnę, niech będzie zbudowana ze stuletnich dębów które zasadzę jutro.)

• May your neighbors respect you, Troubles neglect you, The angels protect you, And Heaven accept you. (Niech sąsiedzi cię szanują, problemy omijają, aniołowie strzegą a Niebo niech cię przyjmie)

• May the best day of your past be the worst day of your future. (Niech najlepszy dzień twojej przeszłości stanie się najgorszym twojej przyszłości.)

Te toasty również chętnie wznoszą Irlandczycy:

• An old Irish recipe for longevity: Leave the table hungry. Leave the bed sleepy. Leave the bar thirsty. (Staroirlandzka recepta na długowieczność – odejść od stołu głodnym, wstać z łóżka zaspanym a z baru wyjść spragnionym.)

• May you live to be a hundred years, with one extra year to repent. (Niech twoje życie trwa sto lat plus jeden – na nawrócenie.)

• May you never forget what is worth remembering, Or remember what is best forgotten. (Obyś nigdy nie zapomniał tego co warte jest pamiętania, ani nigdy nie pamiętał tego co warte zapomnienia.)

• May you be in heaven one half hour before the devil knows you’re dead. (Abyś był w niebie na pół godziny przed tym kiedy diabeł dowie się że nie żyjesz.)

• May God bring good health to your enemies enemies. (Niech Bóg ześle dobre zdrowie wrogom twoich wrogów.)

• May you have the hindsight to know where you’ve been, the insight to know where you are, and the foresight to know when you’ve gone too far. ( Obyś z perspektywy czasu zdał sobie sprawę gdzie byłeś, obyś zrozumiał gdzie jesteś teraz i obyś umiał przewidzieć, kiedy zajdziesz za daleko)

(Oprac. za ponglish.eu)

OGLĄDAJ W TVS:

 

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button