KrajRegionWiadomość dnia

Epidemia koronawirusa wydłuża ważność prawa jazdy. To nie żart! Weszły nowe przepisy!

Co ma wspólnego koronawirus i prawo jazdy? Okazuje się, że wiele. Bo jeśli komuś kończy się ważność prawa jazdy czy innego dokumentu do kierowania pojazdami – to nie musi się martwić. Ważność ulega przedłużeniu, a wszystko dzięki nowym przepisom.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Jazda do lasu! Rząd wypuszcza nas z domów!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


W życie weszła nowelizacja przepisów ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, w której zostały przyjęte opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności:

prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);
pozwolenia na kierowanie tramwajem;
zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;
świadectwa kierowcy;
legitymacji instruktora nauki jazdy;
legitymacji egzaminatora;
zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);
uprawnień do kierowania pojazdami,
wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Zawieszone jest też wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniemCOVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały wprowadzone ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z art. 1 pkt 11 ww. ustawy, zostały zawieszone obowiązki wynikające z przepisów art. 39j i 39k ustawy o transporcie drogowym.

Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii.

 

red: W.Żegolewski
źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wydluzona-waznosc-uprawnien-do-kierowania-pojazdami

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Od teraz nowe zasady w handlu! Ilu klientów może być w sklepie? [WIDEO]

Wiosna w czasach zarazy. Parki, bulwary i plaże znowu otwarte i znowu pełne ludzi! [WIDEO]

Kibole GKS Katowice zatrzymani w Chorzowie. Mają przerąbane [ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close