reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Gliwicka radiostacja na liście UNESCO?

reklama

Radiostacja w Gliwicach na liście UNESCO? Starania trwają. Będzie też modernizacja. Co się dzieje w tej sprawie i czy jest szansa na wpis?

Gliwicka Radiostacja, będąca wciąż żywym świadkiem historii II Wojny Światowej, przejdzie modernizację. Powstanie tam centrum muzealno-edukacyjne, nowoczesne i multimedialne. Aktualnie prace są na etapie projektowym, jednak już dziś wiadomo, że będzie to jedno z największych i najważniejszych miejsc poświęconych wydarzeniom z sierpnia 1939 roku.

–Przyszli po to, żeby nadać z tego miejsca, z niemieckiej radiostacji komunikat w języku polskim, że ta radiostacja i to miasto zostały opanowane przez Polaków. Ten komunikat słyszany równocześnie już w chwili nadania w Paryżu i w Londynie, dla rządów tych państw miałby być dowodem na to, że Polacy rozpoczęli jakieś kroki wojenne przeciwko Niemcom – mówi Zbigniew Gołasz, kierownik ds. merytorycznych oddz. Muzeum w Gliwicach Radiostacja.

Teraz obiekt ma szansę nie tylko na tchnienie drugiego życia, ale wpisanie na światową listę UNESCO. Pierwsze kroki przedstawiciele gliwickiego muzeum już podejmują, starając się o umieszczenie radiostacji na narodowej liście informacyjnej. Do rozpoczęcia ważnej, ale i dużej inwestycji potrzeba funduszy, stąd miasto wskazuje, że bez wsparcia środków unijnych może być to trudne.

reklama

–Wkład własny do takiego projektu, jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie unijne, na pewno zostanie przez miasto Gliwice wyłożony. Jakie to są pieniądze w tej chwili nie wiemy, natomiast to zależy od warunków konkursu i tak dalej. Najczęściej jest to nie więcej niż połowa kosztów takiej inwestycji, na taki wydatek myślę, że będziemy przygotowani. Ale tu jest konieczne dofinansowanie unijne – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gliwicka radiostacja w nowoczesnej odsłonie zostanie udostępniona zwiedzającym za kilka lat. W planach jest stworzenie podziemnego muzeum, w którym cała historia radiostacji zostanie opowiedziana.

– Będzie przygotowany oczywiście program edukacyjny. Będą też zarówno w ekspozycji, jak i na scieżce edukacyjnej tematy związane z samą radiofonią, z mediami. Więc będzie to, można powiedzieć, takie muzeum interdyscyplinarne. Bo ludzie przychodzą tutaj nie tylko ze względu na historię, która się tutaj wydarzyła, ale także są zainteresowani tą techniką radiową – dodaje Zbigniew Gołasz, kierownik ds. merytorycznych oddz. Muzeum w Gliwicach Radiostacja.

Wieża nadawcza stojąca przy radiostacji, jak wynika z ustaleń muzeum, jest dziś prawdopodobnie jedynym na świecie tego typu obiektem drewnianym, która ocalała II Wojnę Światową i zachowała się w tak dobrym stanie.

Gliwicka radiostacja na liście UNESCO?/Silesia Flesz TVS

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button