reklama
KrajZdrowie

Gorączka Lassa. Czy to kolejny groźny wirus?

Gorączka Lassa. Ta nazwa stała się głośna po tym, jak w Wielkiej Brytanii zanotowano trzy przypadki. Spokojnie. Ryzyko jest niskie. Ale lepiej wiedzieć, co to za wirus.

Na początku lutego 2022 w Wielkiej Brytanii zmarła jedna osoba, a u dwóch innych potwierdzono zakażenie. Diagnoza: gorączka Lassa. Jak podaje Onet za brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowotnego, zakażeni to członkowie rodziny, która niedawno wróciła z Afryki Zachodniej, gdzie choroba ta występuje endemicznie. To pierwszy przypadek tej choroby w Wielkiej Brytanii od 2009 roku. A odf lat 80. XX wieku było ich tam kilkanaście. Te trzy przypadki wystarczyły, by zagraniczne i polskie serwisy zaczęły pisać, co to za choroba.

Gorączka Lassa. Co to za choroba?

To ostra choroba wirusowa. Szacuje się, że w Afryce Zachodniej, w tym w Nigerii, Sierra Leone, Gwinei i Liberii, każdego roku występuje od 100 tys. do 300 tys. przypadków zakażeń wirusem Lassa, ale dokładne dane nie są znane. Ok. 5 tys. ludzi rocznie umiera. Gorączkę Krwotoczną Lassa wywołuje wirus należący do rodziny Arenaviridae. Rezerwuarem są gryzonie (głównie szczury). Załapać go można przez:

  • kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego
  • zanieczyszczonymi wydzielinami zakażonych szczurów

Żywność i przedmioty mogą być po prostu skażone moczem zakażonych szczurów. Ludzie też mogą przenosić wirus między sobą – poprzez płyny ustrojowe.

 

reklama
Podobnie jak koronawirus, z którym żyjemy już ponad dwa lata, i tu w przypadku zakażenia wskazana jest izolacja chorych, kwarantanna osób z kontaktu, zabiegi dezynfekcyjne. Do leczenia stosuje się rybawirynę.
Oto wirus Lassa:
Wirus Lassa
Wikimedia Commons

Gorączka Lassa. Objawy

W około 80 proc. przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo. Okres wylęgania wynosi 5-21 dni. Choroba jest bardzo zaraźliwa, ale często ma przebieg stosunkowo łagodny. Najpierw występują objawy grypopodobne, po 3-6 dniach stan chorego ulega pogorszeniu, narasta gorączka, osłabienie, bóle głowy, stan zapalny górnych dróg oddechowych, wymioty i biegunka. U ok. 20 proc. chorych może wystąpić krwawienie z dziąseł, oczu lub nosa. Niestety, około 15 proc. osób chorych hospitalizowanych umiera. Śmierć może nastąpić w ciągu 2 tygodni z powodu niewydolności wielonarządowej. Jednak szybkie podanie leków antywirusowych jest skuteczne. Głównym środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Epidemiolog, który w 1969 roku odkrył tę gorączkę, sam omal nie zmarł. Badał próbki misjonarek z Nigerii.

Amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu COVID-19. Są wyniki badań


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button