reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Górnik z synem stworzyli makietę wyrobiska

reklama

Górnik z kopalni Ruda Ruch Halemba Tomasz Marunowski stworzył makietę podziemnego wyrobiska. Namówił go do tego ośmioletni syn Oskar, który pomagał w pracy. Ich wspólne dzieło trafiło do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rudzie Śląskiej i stało się prawdziwym przebojem.

Makieta ma 1,20 m długości. Opaski do włosów imitują ringi, brykiet kominkowy zastąpił węgiel, kombajn jest z kartonu, wyrobisko okala siatka do styropianu. Przydały się także wykałaczki, szpilki, płyta OSB, farby i klej na gorąco.

Zależało mi na tym, żeby makieta pokazywała moją pracę. Dlatego jest na niej kombajn, jest taśma, są nawet rury i okablowanie na ociosie. Nie przypominam sobie, makiet w tym stylu. Najczęściej do tej pory widziałem makiety szybów lub kopalnianych budynków– wyjaśnia pan Tomasz.

Prace związane z budową makiety rozpoczął na początku listopada, ale pierwsze tygodnie poświęcił na kompletowanie potrzebnych materiałów. Połączenie wszystkich elementów trwało ostatecznie kilka dni. Zakończył tuż przed Barbórką. Głównym pomocnikiem był syn, który podawał materiały, malował i kleił.

reklama

Szczerze mówiąc syn mnie w to wpakował. Kiedyś przyszedł ze szkoły i powiedział, że z okazji Barbórki będzie konkurs i że jego wychowawczyni zachęca do zrobienia makiety. I jak już się zabraliśmy za pracę, okazało się, że pani ze szkoły nic takiego nie mówiła. Ale zbudowanie makiety dało mi ogromną satysfakcję, zrobiłem to dla dzieci, żeby zobaczyły na czym polega praca górnika – podkreśla Tomasz Marunowski.

Makietę można obejrzeć w Szkole Podstawowej nr 6 w Rudzie Śląskiej, w której uczy się Oskar. Dyrekcja i nauczyciele byli pod wrażeniem takiej inicjatywy. Dzieło zostało obfotografowane z wszystkich stron. Teraz Tomasz Marunowski zaczyna się zastanawiać nad przyszłoroczną Barbórką i ewentualnym wykonaniem kolejnej makiety, tym razem ściany w kopalni.

Tomasz Marunowski w kopalni Halemba pracuje 2 lata, a w górnictwie 7 lat. Żona w pełni wspierała budowę tego dzieła, a trzyletnia córka Weronika podczas budowy starała się pomagać w miarę swoich możliwości.

Źródło: PGG

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button